Karadağ’ın Sekizinci Cumhurbaşkanı 37 Yaşındaki Milatovic Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Karadağ’da tercihleri takip eden bağımsız İzleme ve Araştırma Merkezi’nin CeMI paylaştığı sandık çıkış anketlerine göre, ilki 19 Mart’ta reelleştirilen tercihin ikinci turunda reylerin yüzde 98’i sayıldı. Milatovic, reylerin yüzde 60’ını alarak ülkenin 8’inci cumhurbaşkanı seçildi.

Milatovic’in rakibi Karadağ Sosyalistleri Demokratik Partisinden DPS mevcut Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic ise reylerin 40’ını aldı. CeMI, tercihe katılım oranının yüzde 70.5 olduğunu duyurdu.

Cumhurbaşkanı Djukanovic, basın üyelerine yaptığı açıklamada, “Cumhurbaşkanı tercihi sona erdi, netice emin oldu. Jakov Milatovic’i almış olduğu reylerden dolayı tebrik ediyorum. Kendisinin galibiyetli bir cumhurbaşkanı olmasını umuyorum zira onun galibiyetli olması, Karadağ’ın da galibiyetli bir ülke olacağı anlamına gelmektedir.” diye konuştu. Kendisine rey veren seçmenlere teşekkür eden Djukanovic, tercihin demokratik bir civarda ve meselesiz geçmesinden memnun olduğunu dile getirdi.

Djukanovic, 19 Mart’ta tertip edilen cumhurbaşkanı tercihinin ilk turunda reylerin yüzde 35,3’ünü, Milatovic ise reylerin yüzde 28,9’unu almış, adayların hiçbirinin yüzde 50’nin üzerinde rey alamaması sebebiyle tercih ikinci tura kalmıştı. Karadağ Devlet Tercih Müesseseyi DİK, ilk turdaki katılım oranının yüzde 63,1 olduğunu açıklamıştı.

Karadağ’da ilk kere 1990’da yapılan cumhurbaşkanı tercihini Momir Bulatovic kazanmıştı. Bulatovic, 1992’deki ikinci tercihin de galibi olmuştu. 1997’deki cumhurbaşkanı tercihini ise Milo Djukanovic kazanmıştı. Karadağ’da 2003, 2008 ve 2013’te yapılan tercihlerden ise daha önceki Cumhurbaşkanı Filip Vujanovic galip çıkmıştı. 2018’deki tercihi mevcut Cumhurbaşkanı Djukanovic kazanmıştı. Karadağ’da cumhurbaşkanı beş senede bir seçiliyor.

Djukanovic’in görev süresi, 21 Mayıs gecesi sona erecek. Ülkedeki Sırpların desteklediği 37 yaşındaki Milatovic, Karadağ Üniversitesi Ekonomi Kısmını tamamladıktan sonra, yüksek lisans eğitimini Oxford Üniversitesi’nde bitirdi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Karadağ’ın Sekizinci Cumhurbaşkanı 37 Yaşındaki Milatovic Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz