Katil Balina Lolita’nın 52 Yıllık Esareti Bitiyor! Yeniden Pasifik’e Bırakılabilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Amerika Birleşik Devletlerinin Miami kentindeki akvaryumda yakalanan, “Tokitae” olarak da öğrenilen katil balina Lolita’nın, 52 senelik esirliğinin bitmesi için harekete geçildi. Lolita’nın tutulduğu Pasifik Okyanusu’na vazgeçilmesi planlanıyor.

Katil balinanın taşınması sürecine ait anlaşmayı Amerikan futbol ekibi Indianapolis Colts’un sahibi Jim Irsay, akvaryumun yeni sahibi Eduardo Albor ve hayvan hakları teşkilatı Friends of TOKİ’nin Lolita kurucusu Pritam Singh duyurdu. Uçakla Washington ile Kanada arasındaki sulara taşınması tasarlanan Lolita’ya ilk düzeyde büyük bir ağın içinde yüzerken eğitmenler ve baytarlar tarafından balık yakalama hünerlerinin kazandırılması hedefleniyor.

Anlaşmada, Lolita’nın ait bulunduğu Pasifik’e taşınması için gereken vaktin 18 ila 24 ay olduğu, taşıma maliyetinin ise 20 milyon dolara erişebileceği kaydedildi. Lolita’nın etrafına alışana kadar 24 saat himaye altında yakalanacağı, akvaryum bakıcılarının onu yolculuğa hazırladığı bildirildi.

Irsay, duygularını, “Lolita’nın serbestlik yolculuğunun bir parçası olduğum için coşkuluyum. Lolita’nın hür sulara erişmek istediğini öğreniyorum.” ifadeleriyle paylaştı. Amerika Birleşik Devletleri merkezli hayvan hakları teşkilatı Orca Network’ün idare heyeti başkanı Howard Garrett da büyümeye ait, “Bu uyuşma, natürel etrafımızı daha önceki haline getirmeye, sömürü ve kalkınma ismi altında mahvettiğimiz yeri düzenlemeye müteveccih bir adım. O Lolita evine döneceği için coşkulu ve gevşemiş olmalı.” yorumunda bulundu.

Amerika Birleşik Devletlerinin kuzeybatı kıyılarının daha önceki yerlileri Kızılderili Lummi kabilesinin abonesi ve aynı zamanda Friends of TOKİ’nin idare heyetinde yer alan Raynell Morris, katil balinaların günde takribî 160 km yüzdüğünü, bu nedenle Lolita’nın adalelerini de geliştirmesi gerektiğini korundu. Morris, “O, tutulduğunda 4 yaşındaydı başka bir deyişle avlanmayı biliyordu. Ailesini şarkısını öğreniyor. Hatırlayacak ama zaman alacak.” dedi.

Akvaryumun yeni sahibi Albor, daha evvel beraber asıllaştırdıkları ziyarette kızının, “Burası Lolita için çok ufak.” dediğini ve ona takviye etmesi için kendisine söz verdirdiğini dile getirdi. Öte yandan, Lolita’nın annesi olduğuna inanılan “Ocean Sun” isimli katil balinanın da 90 yaşından fazla olduğu ve ailesinin öteki azalarıyla hürce yüzmeye devam ettiği düşünülüyor. Lolita’nın Pasifik Okyanusu’na dönmesini destekleyenler, katil balinanın kaba tabiatta uzun yaşam sürebileceği mevzusunda iyimser.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Katil Balina Lolita’nın 52 Yıllık Esareti Bitiyor! Yeniden Pasifik’e Bırakılabilir

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

503 Service Unavailable

503

Service Unavailable

The server is temporarily busy, try again later!

Sosyal Medyada Biz