Kazakistan’da Halk Yarın Meclis Ve Yerel Meclis Üyelerini Seçecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kazakistan’da ulus, yarın 5 sene süresince Meclis ve yerel meclislerde görev alacak milletvekillerini tanımlamak için sandık başına gidecek.

Merkezi Tercih Kurulundan yapılan açıklamaya göre, rey verme harekâtı yarın yerel saatle 07.00’de başlayıp 20.00’de sona erecek.

Nüfusu 19 milyonu aşan ülkede 12 milyon 32 bin 550 kayıtlı seçmen, meclisin alt kanadı Meclisin yanı gizeme 17 şehir ve 3 megakentin yerel meclislerinde görev alacak milletvekillerini tanımlamak için rey kullanacak.

Kazakistan’ın “bağımsızlık tarihinde 8. Meclis ve yerel meclis tercihleri” olarak kayda geçecek tercihlerde Haziran 2022’de tertip edilen halkoylamasıyla tüzükte yapılan farklılıklar kapsamında karma aboneli nispi temsil sistemi uygulanacak.

19 sene aradan sonra yine uygulanan sistemle muhtelif politik partilerin yanı gizeme bağımsız adayların da Meclise girmesiyle ülke politikasına yeni adların kazandırılması hedefleniyor.

Toplam 98 koltuktan oluşacak Mecliste 69 milletvekili politik partileri, 29 milletvekili de tek vekil çıkaracak bölgeleri temsil edecek.

Ülkede kayıtlı 7 politik parti aday listelerini sundu. Politik partilerin Meclise girmek için geçmesi gereken baraj, yüzde 7’den yüzde 5’e düşürülecek.

Ayrıca politik partilerin sunacağı milletvekili aday listesindekilerin en az yüzde 30’unu bayanlar, gençler ve manililer oluşturacak.

Yerel meclislerin milletvekilleri de seçilecek

Aynı gün ülke genelinde yerel meclislerin Maslihat milletvekilleri de seçilecek.

Her şehir, ilçe ve megakentte ulusun çıkarlarını temsil eden ve bölgelerde “mini meclis” işlevini sürdüren maslihatlarda milletvekili olmak için 14 bin 207 aday yarışacak.

Yurt dışındaki yurttaşlar için 62 ülkedeki dış temsilcilikte 77 sandık kurulacak. Seçmenlerin yurt içi ve dışında 10 binden fazla sandıkta rey kullanacağı tercihlerin son neticeleri 10 gün içinde açıklanacak.

Kazakistan’daki erken meclis ve yerel meclis tercihlerini takribî 800 yabancı gözlemci yerinde takip edecek. Bunların arasında AGİT Demokratik Müesseseler ve İnsan Hakları Büroyu, Türk Devletleri Teşkilatı TDT, Türk Devletleri Parlamenter Asamblesi TÜRKPA, Şanghay İşbirliği Teşkilatı ŞİÖ, İslam İşbirliği Teşkilatı İİT ve Bağımsız Devletler Topluluğu Bağımsız Devletler Topluluğubirleşmiş Milletler gibi beynelmilel müesseseler yer alıyor.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, 19 Ocak’ta Meclisi feshetme ve erken tercihin yapılmasına ait kararnameyi imza atmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kazakistan’da Halk Yarın Meclis Ve Yerel Meclis Üyelerini Seçecek

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz