Kenya’yı Kasıp Kavuran Kuraklık Nedeniyle Yaklaşık 1,1 Milyon Çocuk Ve Kadın Yetersiz Besleniyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Arşiv resminde, Kenya’nın Marsabit vilayetinin Laisamis kasabasındaki kuraklıktan etkilenen bir köyde kucağında çocuğuyla bir kadın görülüyor, 26 Ağustos 2022. Resim: Dong Jianghui/Xinhua

Kenya’nın kuraklık sebebiyle çorak kalan bölgelerinde akut beceriksiz beslenen ve rehabilitasyona gereksinimi olan beş yaşın altındaki çocuklar ile hamile ve emziren annelerin rakamı 1,1 milyonu aştı.

NAİROBİ, 18 Mart Xinhua — Kenya’da Milli Kuraklık İdare Merkezi NDMA Cuma günü açıkladığı bir değerlendirme raporunda, ülkenin kuraklık sebebiyle çorak kalan bölgelerinde akut beceriksiz beslenen ve rehabilitasyona gereksinimi olan beş yaşın altındaki çocuklar ile hamile ve emziren annelerin rakamının 1,1 milyonu aştığını belirtti.

NDMA, makûslaşan kuraklıktan etkilenen 22 kurak ve yarı kurak bölgede 970.214 akut beceriksiz beslenen çocuk hadisesinin rapor edildiğini söyledi. Geçen senenin Ekim ayında bu sayı 942.000’di.

Arşiv resminde, Kenya’nın Turkana İlçesindeki bir dolaşıcı muayenehanede beceriksiz beslenmiş bir çocuğu taşıyan bir kadın görülüyor, 11 Ekim 2022. Resim: John Okoyo/Xinhua

NDMA, “Vilayetler genelinde 6 ila 59 aylık 970.214 çocuk ile 142.179 hamile ve emziren anne akut beceriksiz beslenme riski altında yaşıyor ve bu grupların denk şekilde takviyeye lüzumları var” dedi.

Merkez, Kenya’da insani yardıma fakir insan rakamının geçen sene Ekim ayındaki 4,2 milyondan şu anda 4,4 milyona çıktığını kaydetti.

Çoğu kurak vilayette eksilen çayır ve su kaynakları sebebiyle, tüm hayvanlarda özellikle deve, sığır, keçi ve koyun gibi cinslerde vefatlar çoğalış göstererek 2,61 milyona erişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kenya’yı Kasıp Kavuran Kuraklık Nedeniyle Yaklaşık 1,1 Milyon Çocuk Ve Kadın Yetersiz Besleniyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz