Kosova Ve Sırbistan Ilişkilerin Normalleşmesi Konusundaki Yol Haritası Üzerinde Uzlaştı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

– Kosova ve Sırbistan ilişkilerin sıradanlaşması mevzusundaki yol haritası üzerinde uzlaştı

OHRİ – AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Kosova ve Sırbistan’ın iki ülke arasındaki ilişkilerin klasikleşmesine müteveccih yol haritası üzerinde uzlaştığını açıkladı.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ile Kosova Başbakanı Albin Kurti, dün Avrupa Birliği’nin Sırbistan-Kosova ilişkilerinin sıradanlaşması için yol haritası oluşturacak uyuşma ekini görüşmek üzere Kuzey Makedonya’nın Ohri kentinde bir araya geldi.

Kamuoyunda “Fransız-Alman Tasarıyı” olarak öğrenilen 11 maddelik uyuşmanın uygulanmasına ait olarak hazırlanan uyuşma ekinin görüşüldüğü doruğa Kurti ve Vucic’in yanı gizeme AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak katıldı.

Kurti ve Vucic’in AB liderleriyle takribî 12 saat süren ikili ve üçlü görüşmelerin ardından Borrell, “Kosova ve Sırbistan liderleri, taraflar arasındaki ilişkilerin sıradanlaşması için rota teşkil edecek uyuşma ekinin uygulanması mevzusunda uzlaştı” dedi.

Sırp Belediyeler Birliği için ziyaret edilecek

Borrell, Kosova’nın Sırp popülasyon yoğunluklu belediyelerin uygun seviyede bir öz idare kazanmalarını garanti altına alacak bir yönetimsel yapının kurulması için şipşak mülakatlara başlamayı kabul ettiğini duyurdu.

Gece saatlerinde AB tarafından yapılan açıklamada, Sırbistan ve Kosova’nın uyuşma ve uyuşma ekinin getireceği mükelleflikleri yerine getirmesinin iki ülkenin AB’ye abonelik sürecinin bir parçası haline geleceği ifade edildi.

Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması istikametindeki çalışmaların şipşak başlatılacağı da vurgulanan açıklamada, tarafların 30 gün içerisinde AB liderliğinde bir gözetim mekanizması teşkil ederek uyuşmanın uygulanmasını güvence altına alacakları kaydedildi.

Finansal takviye paketi

Açıklamada, Avrupa Birliği’nin 150 gün içerisinde Sırbistan ve Kosova için bir yatırım ve finansal takviye konferansı tertipleyeceği ve burada bir araya gelen paranın ancak uyuşmanın tüm maddelerinin uygulanmasından sonra hür vazgeçilmesinin öngörüldüğü aktarıldı.

“Bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması anlamına geliyor”

Buluşmaların ardından konuşan Kosova Başbakan Kurti, “Sırbistan henüz uyuşmayı imza atmamış olması sebebiyle, bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması anlamına geliyor” ifadelerini kullandı. Kurti, “Ohri’ye daha evvel uzlaştığımız üzere uyuşmanın uygulama ekini imza atmaya geldik. Fakat karşı taraf, daha evvel de olduğu gibi, uyuşmayı ekiyle beraber imza atmayı yalanladı” dedi.

Kurti, uyuşmanın yasal ve beynelmilel bağlayıcılığa sahip olabilmesini olası kılacak bir mekanizma oluşturulmasının AB’ye düştüğünü ifade etti.

“Bir cins uyuşma sağlandı”

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise, Ohri’de bir cins uyuşma sağlandığını ve üzerinde uyuşma sağlanan maddelerin ziyaret süreci için bir çerçeve oluşturacağını söyledi.

Vucic, “30 gün içerisinde AB’nin liderlik edeceği bir ortak gözetim kurulu kurmak mevzusunda uyuşma sağlandı. Ayrıca Sırp Belediyeler Birliği’nin kurulması için şipşak harekete geçilmesi mevzusunda uzlaşıldı” dedi.

Sırbistan’ın AB’ye abonelik yolunda ilerlemesinin bu uyuşmanın uygulanmasına bağlı olacağını vurgulayan Vucic, hiçbir şeye imza atmadığını tekrarlayarak ihtilaflara karşın oldukça yapıcı bir görüşme hakikatleştirildiğini söyledi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kosova Ve Sırbistan Ilişkilerin Normalleşmesi Konusundaki Yol Haritası Üzerinde Uzlaştı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz