Kosova’da, Lahey’de Yargılanacak Uçk Komutanlarına Destek Gösterisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kosova’nın başşehri Priştine’de Hollanda’nın Lahey kentinde tutuklu bulunan daha önceki Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi ile öteki 3 maznuna destek şovu tertip edildi.

Yargılanmalarına yarın Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığında başlanacak Kosova Kurtuluş Ordusu UÇK komutanları, daha önceki Cumhurbaşkanı Thaçi, daha önceki Meclis Başkanları Yakup Krasniçi ve Kadri Veseli ile daha önceki Milletvekili Recep Selimi’ye destek için “Serbestliğin bir ismi var” teşebbüsünün tertip ettiği şovda Priştine’nin ana alanları doldu.

“Siyaset değil adalet!”, “Adalet için yürüyoruz”, “Tarih yine yazılamaz” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, attıkları sloganlarla UÇK liderlerinin özgür vazgeçilmesi çağrısında bulundu.

Kosova Savaşı sırasında kaybolanların ailelerini temsil eden Bayram Çerkini, şovda yaptığı konuşmada, Lahey’deki tutukluların Kosova’nın hürlüğünün kıymetini yansıttığını söyledi.

Adaletin, savaş sırasında kaybolan 1600’den fazla bireyin sonucuyla ilgilenmesi gerektiğini belirten Çerkini, “Burada suratları görüyorum, Fatmir Limaj’ı, UÇK’nin bir hayli abonesini görüyorum, uzun vakit sabrederek adalet huzurunda pak çıktıkları için bahsetmeden geçemeyeceğim. Allah’ın ismiyle, onlar Thaçi ve diğerleri da pak çıkacaklar.” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 1 saat süren şov vakasız sona erdi.

UÇK liderlerinin Lahey’de tutukluluğu 2020’den bu yana devam ediyor.

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı

Kosova Özel Odaları ve Özel Savcılığı olarak da anılan özel duruşma ve bünyesindeki özel savcılık, Hollanda’nın Lahey kentinde 2011’de kuruldu.

Kosova’da 1998-2000 senelerinde işlendiği öne sürülen savaş kabahatlerini incelemek ve suçlamak emeliyle oluşturulan bu yargı uzvu, beynelmilel dominant ve savcılardan oluşuyor.

Özel savcılık, 2019 başından bu yana onlarca daha önceki UÇK üyesini ifade vermek üzere davet etmişti.

Thaçi ve öteki 3 maznun hakkındaki ilk iddia belgesi 26 Ekim 2020’de onaylanmış, iddia belgesinde ismi geçenlerin, 100 bireyin vefatından mesul oldukları öne sürülürken, kuşkuluların cinayet, sürgün ve eziyet gibi savaş kabahatleriyle itham edildikleri bildirilmişti.

Duruşma Başkanı Charles Smith, mart ayında suçlamaların başlayacağını ancak iş yükünün aşırılığından dolayı suçlamanın öngörülen 5 seneden fazla sürebileceğini ifade etmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kosova’da, Lahey’de Yargılanacak Uçk Komutanlarına Destek Gösterisi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz