Kuşak Ve Yol İnisiyatifi, 10 Yıldır Dünya Ülkeleriyle Fırsatları Paylaşıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

BOAO, 29 Mart Xinhua — Lin Guangming, Çin’in güneyindeki Hainan eyaletine geldiğinde, büyümekte olan hür ticaret limanı ile Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin sunduğu büyük fırsatlar dikkatini çekti.

Ülke dışında yaşayan ve Singapur yurttaşlığına sahip bir Çinli olan Lin, 2020’de Hainan’a geldi ve Yangpu Ekonomik Kalkınma Bölgesi İdare Komitesi’nin baş tasarılamacısı oldu.

“Kuşak ve Yol İnisiyatifi sayesinde, benim gibi insanların kabiliyetlerini gösterme kısmeti oluyor” diye belirten Lin, “Tatbiki şehir tasarılama çalışmaları yapıyorum ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne dahil şehirlere hizmet götürüyorum” diyor.

Yıllardır şehir tasarılama ve inşaat işleriyle uğraşan Lin, Singapur’un felsefesi ve iyi uygulama misallerini Çin şehirlerine aktarmayı kastediyor. Lin, Chongqing ve Chengdu gibi Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne dahil bir hayli şehirde çalıştı.

Lin, “Uygulamalar, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin proje işbirliği, siyaset irtibatı ve fon dolaşımı dahil pek çok alanda galibiyetli olduğunu ispatladı” diyor.

Bir zamanlar Asya ve Avrupa’yı canlı ticaretle birbirine bağlayan daha önceki “İpek Yolu” fikrinden esinlenen Çin, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ni dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri ticaret, yatırım, altyapı geliştirme ve uluslar arası etkileşimle birleştiren bir platform olarak tasarladı.

21. Asır Deniz İpek Yolu süresince ana merkez olan Hainan, ülkenin üst düzey dışa açılımına liderlik etmek üzere uygun destekleyici siyasetlerden ve bu yolun eşsiz avantajlarından yararlandı.

Hainan’da devam eden 2023 Boao Asya Forumu Senelik Konferansı’nda Kuşak ve Yol İnisiyatifi, yeniden sıcaklıkla tartışılan mevzulardan biri oldu.

Moğolistan Ekonomi ve Kalkınma Bakanı Chimed Khurelbaatar, Kuşak ve Yol İnisiyatifi’nin katılımcı ülkelere fayda ve ortak refah getirdiğini söyledi.

İstatistiklere göre son on senede Kuşak ve Yol İnisiyatifi’ne 151 ülke ve 32 beynelmilel müessese katıldı. İnisiyatif, abone ülkelerde takribî bir trilyon Amerika Birleşik Devletleri doları yatırım sağladı, 3.000’den fazla işbirliği projesi oluşturdu ve takribî 420.000 istihdam yarattı, ayrıca takribî 40 milyon insanın fakirlikten kurtulmasına dayanakçı oldu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Kuşak Ve Yol İnisiyatifi, 10 Yıldır Dünya Ülkeleriyle Fırsatları Paylaşıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz