Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin Seçim Komisyonundaki Üyeleri Belli Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Libya Yüksek Devlet Konseyi DYK tercih kanununu hazırlamak için Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi TM ile kuracağı ortak kurulun abonelerini tanımladı.

DYK’dan yapılan yazılı açıklamada, tercih kanununu hazırlayacak 6+6 ortak komiteyi için azaların seçildiği ifade edildi.

Konsey Başkanı Halid el-Mişri’nin, başşehir Trablus’ta komite azalarıyla buluşma yaptığı belirtilen açıklamada, Ömer Ebu Life’nin azaların onayıyla komite başkanı seçildiği ve TM’ye gelecek hafta Trablus’ta ortak buluşma yapılması için davet sevk edildiği kaydedildi.

DYK’nın azalarının, Ahmed Cuma el-Uvceli, Hammad Muhammed Bakiva, Ömer Muhammed Ebu Life, Fethallah Muhammed Hüseyin, Fevzi Receb el-Akab, Mama Süleyman Bilal olduğu açıklandı.

Açıklamada ayrıca 6+6 komitesinin çalışmalarının, cumhurbaşkanlığı ve meclis tercihlerinin, 13. tüzük farklılığına uygun olarak bu sene sonuna kadar bitirilmesi çerçevesinde asıllaştığı bilgisi verildi.

Temsilciler Meclisi de Devlet Yüksek Konseyi ile kuracağı ortak kurulun abonelerini 20 Mart’ta açıklamıştı.

Seçimlerin anayasal desteği olarak kabul edilen Tüzük Bildirisi’ndeki 13. farklılık, tercih kanunlarını hazırlamak için TM ve Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin tanımlayacağı 6’şar aboneden oluşan bir komite kurulmasını öngörüyor.

Tüzük Bildirisi’ndeki 13. farklılık

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen Tüzük Bildirisi’nde yapılan 13. farklılık, devlet başkanı ve başbakanın yetkileri, kanunuma uzvunun bileşenleri ve işlevlerinin tanımlanmasını kapsıyor. Ancak farklılıkta askerlerin tercihlerde aday olup olamayacağına ait rastgele bir ifade yer almıyor.

Farklılık, devlet başkanının barış ve savaş hali duyuru etme yetkisini ve Milli Meclis’in yerinin başşehir Trablus, bir sonraki Temsilciler Meclisi’nin merkezinin ise Bingazi kentinde olmasını kapsıyor.

Ayrıca, senato aza rakamının doğuda Berka, batıda Trablus ve güneyde Fizan olmak üzere Libya’nın üç bölgesi arasında denk olarak tanımlanmak üzere 900 şahıstan oluşmasını içeren farklılık, Temsilciler Meclisi’nin popülasyon yoğunluğuna göre seçilen 200 aboneden oluşmasını öngörüyor.

Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin 1969-2011 yıkılmasının ardından duyuru edilen “Tüzük Bildirisi” ülkede geçici tüzük kararında.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Libya Devlet Yüksek Konseyi’nin Seçim Komisyonundaki Üyeleri Belli Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz