Libya’da Temsilciler Meclisinin Seçim Komisyonundaki Üyeleri Belli Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Libya’nın doğusundaki Temsilciler Meclisi TM, tercih kanununu hazırlamak için Libya Devlet Yüksek Konseyi ile kuracağı ortak komitenin abonelerini tanımladı.

Meclisin Bingazi’de tertip ettiği seansın ardından TM’den yazılı açıklama yapıldı.

Açıklamada, TM’nin tercih kanununu hazırlayacak 6+6 ortak komiteyi için abonelerini seçtiği ifade edildi.

Üyelerin, Nureddin Halid, Celal eş-Şuveyhdi, Salih Kalame, Ebu Salah Şelebi, Meylud el-Esved ve İzzeddin Kuveyrib olduğu açıklandı.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ise kurul abonelerini henüz belirlemedi.

Seçimlerin anayasal desteği olarak kabul edilen Tüzük Tebliği’ndeki 13. farklılık, tercih kanunlarını hazırlamak için TM ve Libya Devlet Yüksek Konseyinin tanımlayacağı 6’şar azadan oluşan bir kurul kurulmasını öngörüyor.

Tüzük Tebliği’ndeki 13. farklılık

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen Tüzük Tebliği’nde yapılan 13. farklılık, devlet başkanı ve başbakanın yetkileri, kanunuma uzvunun bileşenleri ve işlevlerinin tanımlanmasını kapsıyor. Ancak farklılıkta askerlerin tercihlerde aday olup olamayacağına ait rastgele bir ifade yer almıyor.

Farklılık, devlet başkanının barış ve savaş hali bülten etme yetkisini ve Milli Meclisin yerinin başşehir Trablus, bir sonraki Temsilciler Meclisinin merkezinin ise Bingazi kentinde olmasını kapsıyor.

Ayrıca, senato abone rakamının doğuda Berka, batıda Trablus ve güneyde Fizan olmak üzere Libya’nın üç bölgesi arasında denk olarak tanımlanmak üzere 900 şahıstan oluşmasını içeren farklılık, Temsilciler Meclisinin popülasyon yoğunluğuna göre seçilen 200 azadan oluşmasını öngörüyor.

Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin 1969-2011 yıkılmasının ardından bülten edilen “Tüzük Tebliği” ülkede geçici tüzük kararında.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Libya’da Temsilciler Meclisinin Seçim Komisyonundaki Üyeleri Belli Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz