Libyalı Yetkililerden, Tunus Cumhurbaşkanı’nın El-Buri Petrol Sahasının Paylaşılması Çağrısına Tepki

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Libya Milli Birlik Hükümeti Petrol Bakanı Muhammed Avn, Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said’in El-Buri petrol sahasının paylaşılması istikametindeki çağrısına tepki gösterdi.

Avn, medyaya yaptığı açıklamada, El-Buri petrol sahasıyla alakalı sorunun Beynelmilel Adalet Divanı tarafından karara bağlandığını belirtti.

Tarafların da bu gidişatı kabul ettiğine ve böylece Libya ile Tunus arasındaki deniz hudutlarının tanımlandığına işaret eden Avn, bu açıklamalara verilecek cevabın Libya devletinin azami kademelerinden gelmesi gerektiğini kaydetti.

Libya’nın doğusunda bulunan Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi Enerji Kurulu Başkanı İsa el-Ureybi de “Kurul, Tunus Cumhurbaşkanı Said’in El-Buri petrol sahası ve kıta sahanlığı hakkındaki açıklamalarını resmi bir cevap hazırlamak üzere araştıracaktır.” dedi.

Ureybi, “Libya milletine ait olan Libya’nın zenginliklerine rastgele bir şart veya bahaneyle değilmesi kabul edilemez.” ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Tunus Petrol Faaliyetleri Müessesesini ziyareti sırasında, ülkesinin El-Buri petrol sahasından çok ufak bir ölçü dışında bir şey elde etmediğini ve sahanın Libya ile aralarında denk olarak paylaştırılması çağrısında bulunmuştu. Said, sahanın Tunus’un tüm lüzumlarını ve daha aşırısını karşılayabileceğini vurgulamıştı.

Akdeniz’deki en büyük petrol ve natürel gaz sahalarından olan El-Buri, Libya kıyılarının 120 kilometre kuzeyinde yer alıyor.

Beynelmilel Adalet Divanı, Şubat 1982’de Libya ile Tunus arasında ihtilaf bulunan kıta sahanlığı mevzusunda rey çoğunluğuyla Libya lehine karar almıştı. Tunus, 1985’te Beynelmilel Adalet Divanı’ndan kararın yine gözden geçirilmesini istemiş ancak arzı yalanlanmıştı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Libyalı Yetkililerden, Tunus Cumhurbaşkanı’nın El-Buri Petrol Sahasının Paylaşılması Çağrısına Tepki

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz