Lise Çağında Başladığı Hat Sanatını 48 Yıldır Aşkla Sürdürüyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Lise öğrenimi sırasında aldığı ders sayesinde hat sanatı ile tanışan Hattat Zafer Günal; zaman geçtikçe işin ustası oldu, sıkı sıkıya bağlandı ve bu sanat onun için bırakılmaz bir tutku haline geldi.

Emekli olduktan sonra Edirne’ye yerleşen 67 yaşındaki Hattat Zafer Günal, 1974 senesinde İmam Hatip Lisesinde okurken tanıştığı hat sanatını, ilerleyen süreçte hobi olmaktan çıkarıp bir yaşam felsefesi haline getirdi. Hat sanatından bırakamayan Günal, bu sanatı gelecek jenerasyonlara aktarmak için açtığı kursta işin inceliklerini öğretiyor.

Edirne’de Rumeli Kültür Sanat Yüksekokulu Hüsn-ü Hat Atölyesi’nde akılda öğretici olan ve 48 yıldır bu sanatla uğraşan Zafer Günal, mektepte ders olarak gördüğü hat sanatından bırakamadı. Emekli olduktan sonra kendisini hat sanatına adayan Günal, boş zamanlarını bu sanatı bilmek isteyenlerle değerlendiriyor.

Bir hat tablosu yapmak bazen günler, bazen ise aylar sürüyor. Her harfin, her satırın, her sayfanın üzerinde saatlerce süren alın teri ve büyük bir emek var. Emeklilik yaşamını hat sanatı ile uğraşarak değerlendiren Zafer Günal, yetiştirdiği talebelerle bu sanatın gelecek jenerasyonlara da aktarılmasına katkı sağlıyor.

Kamış kalem ve is mürekkebi ile geçen bir ömür

Polis memuru olarak misyon yaptığı yarıyılda da hat sanatı ile uğraşan Günal, iş yaşamının verdiği stresi boş zamanlarında ortaya çıkardığı rakamsız yapıtla atmayı muvaffak oldu. 2006 senesinde emekli olan Günal, zamanının büyük bir kısmını kamış kalem ve is mürekkebi ile geçiriyor.

Hat sanatına başladığı senelerde ders alabileceği hattat ustası bulmakta zorlanan Günal, hat sanatının en ünlü ustası Haşim Bağdadi’nin öğrencisinden ders alarak bugünlere geldi. Memurluk yaşamı süresince gittiği şehirlerde öğretmen bulamadığını söyleyen Günal, “Öğretmensizlik çektim. Polis oldum, Edirne’ye geldim. Edirne’de öğretmen yok. Siirt’e gittim, Siirt’te yok. Kültür Bakanlığının Diyanet İşlerinin bastırdığı Kalem Hoşu diye üç cilt bir kitap vardı. Geçen boş yıllarda tam öğretmenim o oldu” dedi.

“Ruhu dinlendiren ve sabrı öğreten bir sanat”

Hat sanatının hem ruhu dinlendirdiğini hem de sabrı öğrettiğini belirten Günal, “Hat sanatının saymakla bitmez tasavvuf güzergahı var. Ruhu dinlendirir, sabrı öğretir, terbiye güzergahı var. Hani sürenin nasıl geçtiğini kavrayamıyorsun hat sanatıyla uğraştığın zaman. Zati o yazıdaki aşkı aldığın zaman vazgeçemiyorsun da” diye konuştu.

Bugüne kadar bir hayli talebe yetiştirdiğini ve onların yapıtlarından oluşan sergi açtığını aktaran Günal, özellikle gençlerin hat sanatına çok alaka gösterdiğini ifade etti. Emeklilik yaşamını hat sanatı ile geçirdiğini söyleyen Günal, gece düşünde dahi yazı yazdığını gördüğünü aktardı.

7 seneden beri hat sanatı ile uğraşan kursiyer Mehmet Vedat Kuşoğlu, bu sanatla uğraşırken zamanın nasıl geçtiğini kavramadığını ve çok neşe aldığını söyledi. – EDİRNE

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Lise Çağında Başladığı Hat Sanatını 48 Yıldır Aşkla Sürdürüyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz