Macron, “Yaşamın Sonlandırılması”Na Ilişkin Yasa Tasarısı Hazırlayacaklarını Açıkladı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, ülkede sene sonuna kadar ötanazi ve intiharı da içeren legal tertip etme yapacaklarını duyurdu.

Macron, ötanazi ile “takviyeli intihar” gibi sorunların uzun zamandır ele alındığı “Yurttaş Kurultayı” çalıştayına ait pazar günü sunulan rapor dolayısıyla mevzuyla alakalı kurulun bir kısmını Elysee Sarayı’nda kabul etti.

Hukukçular, hekimler, yetkililer, yurttaşlar ile politikacıların bulunduğu kurula seslenen Macron, kurulun 4’te 3’ünün “hayatın sonlandırılması” mevzusunda legal çalışma yapılması istikametinde fikir beyan ettiğini söyledi.

Macron, sene sonuna kadar yapılacak legal tertip etmeyle “Fransız usulü hayatı sonlandırma modeli”nin ortaya konulacağını ifade etti.

Küçükler, kapsama alınmayacak

Bu prosedürün kapsamına ufak yaştakilerin girmeyeceğini belirten Macron, ötanazi ya da intiharın rastgele bir sosyal sebepten dolayı yapılmasına da izin verilmemesi gerektiğine işaret etti.

Macron, ülkede halihazırdaki kanunların yeterli seviyede içericiliğe sahip olmadığına dikkati çekti.

Ötanazi ve “takviyeli intiharın” basitleştirilip basitleştirilmeyeceği mevzusuna bütün sarihlik getirmeyen Fransız Cumhurbaşkanı, çalıştayın kanunuma kaliteyi taşımasa da ehemmiyetli olduğu yorumunu yaptı.

Elysee Sarayı’ndan Eylül 2022’de yapılan açıklamada, Ekim 2022’de “Yurttaş Kurultayı” ismi altında çalıştay başlatılacağı ve Mart 2023’e kadar kurultaydan çıkan neticelerin kamuoyuyla paylaşılacağı duyurulmuştu.

Ötanazi, ülkede halihazırda yasak

Ülkede legal çerçevede ötanaziye izin verilmezken 2016’da yürürlüğe giren kanunla hastalığının son safhasında bulunan bireyler için birtakım tertip etmeler getirildi.

Böylelikle hasta, daha evvel hazırlattığı beyanla rehabilitasyonunun nasıl izlemesini istediğini belirtiyor ve bu beyan hekimler üzerinde bağlayıcı kalite taşıyor.

Bu yasa, sedasyon anestezi ile hastanın derin biçimde uyutulmasına içeriyor.

“Ötanazide” hastanın vefatına neden verecek müdahale dışarıdan asıllaştırılırken “takviyeli intiharda” ise bu müdahaleyi şahıs doğrudan kendisi yapıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Macron, “Yaşamın Sonlandırılması”Na Ilişkin Yasa Tasarısı Hazırlayacaklarını Açıkladı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz