Manisa Fayı’nda Gerçekleşen Depremler Tarihlendirildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Dokuz Eylül Üniversitesi tarafından yürütülen çalışmayla, Manisa Fayı’ndaki daha önceki zelzele izleri tarihlendirildi.

Dokuz Eylül Üniversitesi DEÜ Zelzele Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, yaptığı açıklamada, Manisa Fayı’nın doğuda Gürle köyünden başladığını ve Manisa şehir merkezinden geçerek Turgutlu ilçesine kadar uzandığını belirtti.

“Optik uyarımlı lüminesans” usulünün kullanıldığı çalışma neticelerine göre, tarihsel yarıyılda Batı Anadolu’daki en büyük zelzelelerden biri olarak kabul edilen, milattan sonra 17 senesinde hakikatleşen zelzelenin Manisa Fayı’ndan kaynaklandığının ortaya çıktığını belirten Sözbilir, 926, 1595 ve 1845 zelzelelerine ait izlerin de tespit etildiğini aktardı.

Manisa ve etrafında ciddi tahriplere neden olan son zelzelenin 1845 senesinde aynı fay üzerinde asıllaştığının tanımlandığını kaydolan Sözbilir, bunun da fayın 178 seneden beri stres biriktirdiği anlamına geldiğini belirterek, “Bu netice Manisa Fayı’nın yine kırılması için muhakkak bir zaman gerekeceği, bu zaman dilimi içinde Manisa şehir merkezinin zelzeleye hazırlanabileceği değerlendirilmektedir.” ifadelerini kullandı.

“Optik uyarımlı lüminesans” usulünün Manisa fayı üzerinde ilk kere sınandığını belirten Sözbilir, yapılan çalışmanın TÜBİTAK Türk Yerbilimleri mecmuasında yayımlandığını da sözlerine ilave etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Manisa Fayı’nda Gerçekleşen Depremler Tarihlendirildi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz