Martin Griffiths: Bm, Karadeniz Tahıl Anlaşmasının Uzatılması İçin Mümkün Olan Her Şeyi Yapacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ortak Koordinasyon Merkezi temsilcilerden oluşan bir takım, Ukrayna’dan dağılan ilk hububat yüklü gemiyi İstanbul Boğazı’nın kuzeybatı girişini sorguluyor, 3 Ağustos 2022. Resim: Türkiye Korunma Bakanlığı/Dağıtım Xinhua aracılığıyla

Üst düzey BM yetkilisi Martin Griffiths, “Şu anda, genel sekreterimizin liderliğindeki Birleşmiş Milletler, Karadeniz Hububat Girişimi’nin devam edebilmesi için muhtemel olan her şeyi yapıyor” dedi.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER, 18 Mart Xinhua — Birleşmiş Milletler BM Beşeri İşlerden Mesul Genel Sekreter Destekçisi ve Acil Takviye Koordinatörü Martin Griffiths Cuma günü yaptığı açıklamada, BM’nin Karadeniz Hububat Girişimi’nin zamanını uzatmayı sağlamak için “muhtemel olan her şeyi” yaptığını söyledi.

22 Temmuz 2022’de Rusya ve Ukrayna, aralarındaki çatışma devam ederken küresel pazarlara tedarik sağlanması emeliyle Ukrayna ve Rusya’dan hububat ve gübre ihracatı mevzusunda Türkiye ve Birleşmiş Milletler ile İstanbul’da ayrı ayrı uyuşma imzalamıştı.

İlk olarak 120 gün yürürlükte kalan uyuşma, 2022 senesinin Kasım ayı ortasında 120 gün daha uzatılarak 18 Mart’a kadar geçerli kılınmıştı.

Griffiths, uyuşmanın sona ermesinden dün Ukrayna’daki vaziyetle alakalı BM Güvenlik Konseyi buluşmasında “Şu anda, genel sekreterimizin liderliğindeki Birleşmiş Milletler, Karadeniz Hububat Girişimi’nin devam edebilmesi için muhtemel olan her şeyi yapıyor” diye konuştu.

Griffiths, video iletişimi aracılığıyla yaptığı konuşmada “Tüm taraflarla yakın ilişki kurmaya devam ediyoruz” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Martin Griffiths: Bm, Karadeniz Tahıl Anlaşmasının Uzatılması İçin Mümkün Olan Her Şeyi Yapacak

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz