Meclis’ten Madenlerdeki “Hayat Hattı” Için Ek Düzenleme Önerisi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Büyük Millet Meclisi Amasra Maden Kazası Araştırma Komiteyi, yer altı maden şirketlerinde, hayat hattına erişim ve geçiş yolları ile hayat hattının bulunduğu rotada düzgün zemin koşullarını sağlayan, hiçbir mani barındırmayan bir yürüme hattı oluşturulması için mevzuatta ek bir tertip etme yapılması teklifinde bulundu.

Amasra’da alana gelen maden kazasının tüm doğrultularıyla incelenerek eş kazaların önlenmesine müteveccih önlemlerin tanımlanması emeliyle kurulan Meclis Araştırma Komitesinin kroki raporunda, maden kazalarının önlenmesine ve maden sektöründe iş sıhhati ve güvenliği abuhavasının iyileştirilmesine müteveccih teklifler yer aldı.

Toplam 120 maddelik tekliflerin ilk sırasında, iş kazalarında umursamama ve hatayı bulunanlara uygulanan cezai müeyyideler ile iş sıhhati ve güvenliğini riske atan noksanlıklar mevzusunda umursamama ve mesullük sahibi olanlara uygulanan yönetimsel yaptırım caydırıcılığının artırılması gerektiği belirtildi.

Raporda, ruhsatsız işletildiği tespit edilen ve kapatılan madenleri işleten şahıslara mapus cezası verilmesi ve bu şahısların ömür boyu madencilik faaliyetlerinden men edilmesine müteveccih legal tertip etmeler yapılması gerektiği kaydedildi.

Madencilik mevzuatının gözden geçirilmesi, kömür madenciliğine ait tüm faaliyetler için ayrı bir mevzuat tertip etmesine lüzum olduğu ifade edilen raporda, “Madenlerde iş sıhhati ve güvenliği idare sisteminin oluşturulması, iş güvenliği abuhavasının iyileştirilmesi ve bunun sürdürülebilir kılınması için madencilik faaliyetlerinin tek bir çatı kuruluş altında bir araya gelmesini sağlayacak beynelmilel standartlarda, bağımsız bir Milli Maden İş Sıhhati ve Güvenliği Müesseseyi kurulmalıdır.” denildi.

Gazlı ocaklar için ayrı bir havalandırma mevzuatı hazırlanması gerektiği belirtilen raporda, havalandırma projelerinin, her ocağın özel koşulları dikkate alınarak hazırlanması, ocak faaliyet farklılıklarına bağlı olarak aktüellenmesi ve alakalı müessese veya kuruluşlar tarafından onaylanarak uygulamaya geçirilmesi gerektiği vurgulandı.

“Ocak girişlerine kamera sistemleri kurulmalı”

Türkiye’de metan kapsayan linyit/taşkömürü sahaları için metan drenajını da kapsayan metan idare sistematiği geliştirilmesi ve uygulanması gerektiğine yer verilen raporda, metan drenajı ile alakalı mevzuat tertip etmesi yapılması gerektiği dile getirildi.

Alakalı mevzuat kararlarına yer altı kömür şirketlerinde merkezi gaz izleme sensörlerinin lokasyonları ile alakalı tanımlayıcı bir mesafe standardı getirilmesi, ocağa giriş ve çıkış hakimiyetinin daha faal sağlanabilmesi için ocak girişlerine kamera sistemleri kurulması gerektiği ifade edilen raporda, ayrıca yer altı madenlerindeki tozla çaba için ocaktaki tam çalışma alanlarına taş tozu serpilmesi gerektiğinin altı çizildi.

Raporda, yer altı maden şirketlerinde, hayat hattına erişim ve geçiş yolları ile hayat hattının bulunduğu rotada düzgün zemin koşullarını sağlayan, hiçbir mani barındırmayan bir yürüme hattı oluşturulması için mevzuatta ek bir tertip etme yapılması teklifinde bulunuldu.

Maden sahalarının, yapısal jeolojileri dikkate alınarak, faylara ve değişik kumpassızlıklara göre muhtemel olan en büyük ölçekte ruhsatlara dağılıp rezerv kaybının en aza indirilmesi ve sahaların tehlikesiz projeler ile işletilmesinin sağlanması gerektiği vurgulanan raporda, “Ülkemiz yer altı kaynaklarının sürdürülebilir bir biçimde çıkarılabilmesi için havza madenciliği ön tasarıda yakalanmalıdır.” ifadesine yer verildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Meclis’ten Madenlerdeki “Hayat Hattı” Için Ek Düzenleme Önerisi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz