Milli Eğitim Bakanı Özer: Depremzede Öğrenciler Lgs’ye Istedikleri Ilde Girebilecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal Eğitim Bakanı Özer: Depremzede talebeler Lgs’ye istedikleri şehirde girebilecek

Ulusal Eğitim Bakanı Özer, Malatya’da talebelerin coşkusuna ortak oldu

MALATYA – Uzunca aradan sonra yüzyüze eğitim-öğretimin başladığı Malatya’da talebelerin coşkusuna ortak olan Ulusal Eğitim Bakanı Özer, zelzele bölgesinden Liselere Geçiş İmtihanı’na girecek talebelerin istedikleri şehir ve ilçeden imtihana katılabileceklerini söyledi.

6 Şubat’ta yaşanan zelzele sonrası eğitim-öğretimin ara verildiği Malatya’da bugün itibariyle zararsız 156 mektepte eğitim-öğretim başladı. Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer de eğitimin başladığı mekteplerden biri olan Battalgazi ilçesinde bulunan Şehit Aytaç Altunörs İlkokulu’nu ziyaret etti. Burada talebe ve hocalar ile sohbet eden Bakan Özer, zelzele sonrası bayağılaşma ismine Ulusal Eğitim Bakanlığı olarak her türlü temkinlerini aldıklarını söyledi.

Okullar kapalıyken çadır kent ve konteyner kentlerde talebelere her türlü takviyenin sunulduğuna da dikkat toplayan Bakan Özer, zelzele bölgesinde 3 kademeden oluşan eğitim sistemine geçtiklerini söyledi. İlk olarak Kilis, Şanlıurfa ve Diyarbakır’da eğitim-öğretimin 1 Mart itibariyle başlatıldığını belirten Özer, sonrasında ise Gaziantep, Adana ve Osmaniye’de 13 Mart itibariyle mekteplerin açıldığını söyledi.

“Malatya’da artık eğitim-öğretimin başlamadığı ilçe bulunmuyor”

Malatya, Hatay, Kahramanmaraş ve Adıyaman’da ise 27 Mart itibariyle kademeli olarak bazı ilçelerde eğitim-öğretime başlanıldığını belirten Bakan Özer, Malatya’da ise bugün itibariyle tüm ilçelerde eğitimin başladığını söyledi. Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı tarafından zarar tespiti bitirilen 156 mektepte eğitimin başladığını belirten Özer, “Malatya’da artık eğitim-öğretimin başlamadığı ilçe bulunmuyor. Ama özellikle bakanlık tarafından sağlam raporu verilen mekteplere öncelik veriliyor. Bugün de eğitimin başladığı bir mektepteyiz. Talebelerimiz çok mutlu, hocalar büyük bir coşku dinliyor. Biz eğitimde ne kadar süratli bir biçimde sıradanlaştırabilirsek bölgede, zira eğitim sektörü etrafında bir hayli sektör de var. Talebelerimizin hocaları ile toplandı. Yaşamın sıradanlaşması için her türlü seferberliği yaptık” dedi.

“129 bin talebeye Lgs, YKS hazırlanma takviyeyi sağlıyoruz”

Bakanlık olarak zelzele bölgesindeki talebelere kitap yardımı da sağladıklarını ifade eden Bakan Özer, Malatya’da 5 ilçede artık taşımalı eğitim sisteminin olacağını söyledi. Yeniden bölgede 8. ve 12. sınıflar için de YKS ve LGS imtihanları evveli çok ciddi destek verildiğini belirten Özer, “3 bin 25 noktada 129 bin talebeye LGS, YKS hazırlanma takviyeyi sağlıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Talebelerimiz istedikleri şehirlerde ve ilçelerdeki mekteplerde imtihana girebilecekler”

Liselere Geçiş İmtihanı için müracaatların da bugün başladığını ve 13 Nisan’a kadar süreceğini hatırlatan Bakan Özer, “Bölgedeki talebelerimiz istedikleri şehirlerde ve ilçelerdeki mekteplerde imtihana girebilecekler” dedi.

Özer, bu süreçte fedakarca çalışan eğitim camiasına da teşekkür etti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitim Bakanı Özer: Depremzede Öğrenciler Lgs’ye Istedikleri Ilde Girebilecek

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz