Milli Eğitim Bakanı Özer’den Kktc Cumhurbaşkanı Tatar’a Geçmiş Olsun Ziyareti

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, muhtelif temaslarda bulunmak üzere geldiği İngiltere’nin başşehri Londra’da dün bir grup tarafından kafilesine hamle teşebbüsünde bulunulan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a geçmiş olsun ziyaretinden bulundu.

Ulusal Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İngiltere’nin başşehri Londra’da temaslarına devam ediyor. Bakan Özer, dün Londra’da ellerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY ve Yunanistan sancağı bulunan bir grup tarafından hamle teşebbüsünde bulunulan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’a geçmiş olsun ziyaretinden bulundu. KKTC Londra Temsilciliğinde reelleşen görüşmede, vakayı dinledikleri anda üzüldüklerini ifade eden Özer, “Türkiye Cumhuriyeti devleti olarak yapılan hücumu şiddetle lanetliyoruz, ayıplıyoruz” dedi.

Her türlü sesin demokratik bir biçimde dinlenmesi gereken üniversitede böyle bir hücumun kabul edilemez olduğunu ifade eden Özer, Türkiye Cumhuriyeti’nin her zaman KKTC’nin yanında olduğunu, KKTC’yi kuvvetlendirmek için her türlü takviyeyi vermeye hazır olduklarını belirtti. Bakanlık olarak KKTC ile eğitimde iş birliği içinde olduklarını ifade eden Özer, eğitimin niteliğinin artırılması için hür cinsli takviyeyi vermeye devam edeceklerini söyledi.

“Onların bu taşkınlıkları bizleri yıldıramaz”

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da zaman zaman bu cins taşkınlıkların yapıldığını ifade ederek, eş hamlelerin KKTC’nin daha önceki Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’a da yapıldığını andırdırdı. İngiltere’nin; demokrasinin beşiği, çok sesliliğin önem verildiği bir yer olduğunu dile getiren Tatar, üniversitenin de onayı alınarak bir eğitim müessesesindeki Türk talebelerin daveti üzerine konferans vermek üzere Londra’ya geldiğini ancak mevzubahisi konferansın yasaklanmak istendiğini kaydetti.

Türk devletinin aleyhine sloganların atıldığını ifade eden Tatar, “Ama ben buna karşın dedim ki bu konferansı yapacağız. Onların bu taşkınlıkları bizleri yıldıramaz. Gerginliğin içerisinde bazı talebeler gelemediler ama biz konferansımızı verdik, iletimizi de verdik” ifadelerini kullandı. Tatar, destek ve ziyaretleri için Bakan Özer’e teşekkür etti.

Görüşmede, Türkiye’nin Londra Büyükelçisi Osman Koray Ertaş, Bakan Dayanakçıları Petek Aşkar ve Sadri Şensoy ile AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Hasan Ünsal ile KKTC Londra Temsilcisi Çimen Apaçık da yer aldı.

Dün Kıbrıs meselesiyle alakalı konferans vermek emeliyle Londra’ya gelen Tatar’ın kafilesine bir grup hamle teşebbüsünde bulunmuştu. Kings College’da konferansa giden Tatar’ın taşıtının önü Yunan talebe grubu tarafından kesilmek istenmiş, ellerinde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi GKRY ve Yunanistan sancağı bulunan grup, Tatar’ın kafilesinin geçişi sırasında “Kıbrıs Rum’dur Tatar’a vefat” ve “Türkiye Kıbrıs’tan dışarı” sloganları atmıştı.

İngiliz polisi, protestocu gruba müdahale ederken, vaka yerinde bulunan Türkler de beğenilerle protestocu gruba tepki gösterdi. – LONDRA

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Milli Eğitim Bakanı Özer’den Kktc Cumhurbaşkanı Tatar’a Geçmiş Olsun Ziyareti

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz