Mısır’daki Güvenlik Zirvesinde Filistin’de Sükunetin Sağlanması Gerektiği Vurgulandı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mısır’ın Şarm eş-Şeyh kentinde İsrail- Filistin geriliminin eksiltilmesi için aralarında Amerika Birleşik Devletlerinin De bulunduğu 5 ülkeden kurulların katılımıyla tertip edilen güvenlik doruğunda, Filistin topraklarında sükunetin sağlanmasının zorunluluğu vurgulandı.

Mısır, Filistin, İsrail, Ürdün ve Amerika Birleşik Devletlerinden üst düzey politik ve güvenlik yetkililerinin bugün Şarm eş-Şeyh’te tertip ettiği buluşma sona erdi.

Buluşmanın kapanış deklarasyonunda, Mısır’ın daveti üzerine tertip edilen buluşmanın, 26 Şubat’ta Ürdün’şan Akabe kentindeki buluşmanın ve orada alınan kararların devamı kalitesinde olduğu ifade edildi.

Toplantıya katılanlar, hem Filistinliler hem de İsrailliler için barış ve kararın desteklenmesi vaatlerini yineledi.

Toplantıya katılan taraflar, Filistin ulusunun ekonomik şartlarını iyileştirmek ismine zorunlu adımları atacak ve tansiyonun yükselmesine neden olabilecek açıklama ve eylemleri yasaklayacak iki ayrı mekanizma oluşturulması mevzusunda anlaştı.

Taraflar ayrıca, Kudüs’teki kutsal mekanların tarihi statüsüne ne laf ne de eylemle hasar vermemeyi ve özellikle ramazanda bu mekanların kutsiyetine halel getirecek fiillere karşı harekete geçmeyi vaat etti.

Filistin topraklarında sükunetin sağlanması ve daha fazla şiddet yaşanmasına mani olunması gerektiği vurgulanan deklarasyonda, karşılıklı güven artırıcı ihtiyatlar alınması ve çözüm bekleyen sorunların doğrudan diyalog yoluyla ele alınmasına karar verildi.

Taraflar, kapsamlı, adaletli ve kalıcı bir barışın kuruluşu için Filistinliler ile İsrailliler arasında doğrudan ziyaretlere zemin hazırlamak için işbirliği yapma tutkusunda olduklarını dile getirdi.

Filistin yönetimi ve İsrail, Akabe doruğunda da olduğu gibi tek taraflı eylemleri 3 ila 6 ay durdurmaya hazır olduklarını teyit etti.

İsrail ayrıca, 4 ay süresince yeni mesken üniteyi inşasını tartışmaya açmama ve 6 ay süresince firari mesken ünitelerine onay vermeme mükellefliğini yineledi.

Toplantıda, nisan ayında yeniden Şarm eş-Şeyh’te bir araya gelme kararı alındı ancak tarih açıklanmadı.

İsrail’in gerilimi tırmandıran adımları ve güvenlik dorukları

İsrail ile Filistin arasındaki gerilimi azaltmayı kasteden güvenlik doruğunun ilki Ürdün’şan Akabe kentinde 26 Şubat’ta düzenlenmişti.

Akabe’de Filistin, İsrail, Ürdün, Amerika Birleşik Devletleri ve Mısır’ın katılımıyla tertip edilen güvenlik buluşması sonrası yayımlanan kapanış deklarasyonunda, “Filistin yönetimi ile İsrail hükümetinin, tek taraflı eylemleri 3 ila 6 ay durdurmaya hazır olduklarını teyit ettiği” belirtilmişti.

Tek taraflı eylemlerin durdurulmasının, İsrail hükümetinin, 4 ay süresince yeni mesken üniteyi inşasını tartışmaya açmaması ve 6 ay süresince firari mesken ünitelerine onay vermemesini içerdiği kaydedilmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mısır’daki Güvenlik Zirvesinde Filistin’de Sükunetin Sağlanması Gerektiği Vurgulandı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz