Mitsotakis’den Ab’ye Göçe Karşı “Çit” Çağrısı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Yunanistan Başbakanı Mitsotakis, göçe karşı Meriç Nehri süresince uzatılacak olan çit için AB’ye finansman çağrısında bulundu. Mitsotakis, çitin AB hudutlarını gözetmeye hizmet ettiğini korundu. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Mitsotakis, Avrupa Birliği’ne AB Türkiye hududuna çekilen “göç karşıtı” çelik çitin uzatılması için finansal destek çağrısı yaptı. Fransız Haber Ajansı AFP’ye konuşan Yunanistan Başbakanı, “AB’nin bu tip projeler için Avrupa fonlarından ayırmayı ciddi anlamda değerlendirmesinin zamanının geldiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı. Mitsotakis, “Neticede Avrupa’nın güvenliğine, geçimli ve tesirli bir Avrupa sığınma siyasetine müteveccih bir katkı sunuyoruz” diye konuştu.

Atina, Türkiye hududunda Meriç Nehri süresince uzanan 37.5 km uzunluğunda ve beş metre yüksekliğindeki çiti uzatma kararı almıştı. Çitin 2026 senesine kadar 100 kilometre uzatılması amaçlanırken, Mitsotakis, AB fonları olsa da olmasa da 100 milyon Euro’ya mülk olması beklenen projenin yaşama geçirileceğini açıkladı.

Yunanistan Başbakanı, çitin aynı zamanda AB’nin dış hudutları olan Yunanistan hudutlarını gözetmek için inşa edildiğini korunarak “Dış hudutlarımızı gözetmediğimiz sürece göç ve sığınma mevzusunda yeni bir uzlaşmaya varamayacağımızı düşünüyorum. Burada yaptığımızın da bu emele müteveccih ehemmiyetli bir katkı olduğu kanısındayım. Burada gördüğünüz sadece Yunan bütçesinden ve Yunan vergi mükellefleri tarafından finanse edilmiştir” ifadelerini kullandı.

AB’ye başka ülkelerden de çağrı yapılmıştı

Sınırlara kurulacak çitlerin finansmanına ait münakaşalar geçen Şubat ayında tertip edilen AB doruğunda ivme kazandı. Avusturya ve Yunanistan’ın da aralarında olduğu bir hayli ülke AB’yi, “sığınmacı akınını eksiltmek için” Birliğin dış hudutlarındaki çitlerin kuvvetlendirilmesine finansman ayırmaya çağırdı.

Avrupa Komiteyi ise AB bütçesinde bu tip bir proje için yeterli kaynak olmadığında ısrarcı.

AFP/SÖ,HT

DW Türkçe’ye manisiz nasıl erişebilirim?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mitsotakis’den Ab’ye Göçe Karşı “Çit” Çağrısı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz