Moğolistan’da Sert Kış Yüzünden Yarım Milyondan Fazla Besi Hayvanı Telef Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

ULAN BATUR, 17 Mart Xinhua — Moğolistan’da yerel dilde “zud” denilen fazla kış koşulları suratından toplam 567.600 besi hayvanı telef oldu.

Moğolistan Milli İstatistik Ofisi’nden NSO Cuma günü yapılan yazılı açıklamada can veren hayvan rakamının, geçen senenin aynı yarıyılına göre takribî yüzde 10 çoğalış gösterdiği ve can veren hayvanlarının takribî yüzde 85’inin keçi ve koyunlardan oluştuğu belirtildi.

Moğolcada “zud” kelimeyi, tabanın donması ya da karla kaplanması neticeyi çok rakamda besi hayvanının can verdiği fazla soğuk kışı anlatmakta kullanılıyor.

Moğolistan Milli Meteoroloji ve Etraf İzleme Ajansı, Şubat ayının sonlarında yaptığı yazılı açıklamada ülkenin takribî yüzde 70’inin karla kaplı olduğunu ve 21 vilayetin yarısındaki 60’tan fazla yönetimsel alt bölgede “zud” ya da “zud’a yakın koşullar” görüldüğünü bildirdi.

En yüksek hayvan vefat oranlarına sahip vilayetlerin doğudaki Hentii ve Sühbatur, iç batıdaki Arhangay ve batıdaki Hovd ve Uvs olduğu belirtildi.

NSO’nun bilgilerine göre dünyada göçebe yaşamın sürdüğü son ülkelerden biri olan Moğolistan’da 2022 sonu haysiyetiyle 71,1 milyon besi hayvanı bulunuyordu. Hayvancılığın desteklenmesi, denizle irtibatı olmayan ülkenin madenciliğe bağımlı ekonomisini çeşitlendirmenin en uygulanabilir yolu olarak görülüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Moğolistan’da Sert Kış Yüzünden Yarım Milyondan Fazla Besi Hayvanı Telef Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz