Mudanya Belediyesi Hanımeli İmece Evi, Kapılarını Açtı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mudanya Belediyesi, el emeği mahsullerin satışına katkı vermek ve kadınların çocuklarıyla beraber sosyal yaşama katılmalarını sağlamak emeliyle yaşama geçirdiği Hanımeli İmece Konutu’ni kadın dayanışma dernekleri ve köy kooperatiflerine açtı. Hanımeli İmece Konutu, her hafta bir kadın derneğini ağırlayarak, el emeği mahsulleri harcayıcıyla buluşturacak.

Mudanya’nın köylerinde yetişen natürel ve organik mahsuller ile kadınların el emeği mahsulleri; Mudanya Belediyesi Hanımeli İmece Konutu’nde müşterisiyle buluşmaya başladı. Kaymakoba, Çınarlı, Çayönü, Dedeköy, Yalıçiftlik ve Göynüklü kadınlarıyla Hanımeli İmece Konutu’nde toplanan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, ilçede kooperatifleşmeyi önem verdiklerinin altını çizdi.

Hanımeli İmece Konutu’nin her hafta bir kadın kooperatifine ufalayacağını, misafirlerin her hafta başka bir köyün lezzetlerini tadacağını dile getiren Başkan Türkyılmaz, şunları söyledi:

“Bu hafta Siği-Kumyaka Köyü Kadınları Dayanışma Derneği’mizin emektarlarını ağırlıyoruz. Kooperatif, kadınların tek tek altından kalkamayacağı işleri imece kültürüyle reelleştiren muhteşem bir dayanışma kuruluşudur. Birlikten kuvvet doğar. Bu birlikteliğinizi desteklemek de yerel idareyiciler olarak bizlerin vazifeyi. Bu nedenle Hanımeli İmece Konutu’mizi yaşama geçirdik.”

Türkyılmaz’ın eşi Gülbahar Türkyılmaz ise “Kooperatifçiliğin kökleri Anadolu’nun imece ananesine uzanır. Bununla beraber kooperatifçiliğin ilk tohumları genç Cumhuriyetin esaslarıyla beraber Atatürk tarafından atılmıştır. Kadınlar istedi mi her şeyi muvaffak olur. Kentlerimiz bizlerin emeklerini hoşlaşır, geleceğe taşınır. Elimizi eteğimizi yaşamdan sürüklemeye amacımız yok. Şimdiden emeklerinize sağlık” diye konuştu.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Mudanya Belediyesi Hanımeli İmece Evi, Kapılarını Açtı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz