Nar Diyarı Oğuzeli’nde ‘Nar Soslu Ürünlerin Yasaklanması’ Sevinci

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünlerin piyasaya talebinin menedilmesi kararı, patentli nar diyarı Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde keyifle karşılandı. Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, ” Türkiye’nin en nitelikli, en orijinal ve katkısız nar ekşisini üretiyoruz” dedi.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan “Türk Yiyecek Kodeksi Yönetmeliği’nde Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kararla nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi ürünlerin piyasaya talebi menedildi. Yasak kararı, Türkiye’de en çok nar ve orijinal nar ekşisi yapımının yapıldığı noktalardan olan patentli nar diyarı Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde keyifle karşılandı. Mevzu ile alakalı açıklama yapan Oğuzeli Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Türkiye’nin en nitelikli, en iyi ve en orijinal nar ekşisini üretiyoruz” dedi.

“Nar sosları ile alakalı karar senelerden beri gayreti yürütülen bir mevzuydu”

Verilen kararın Gaziantep’te patentli nar ve nar ekşisinin üretildiği Oğuzeli ilçesinde oldukça pozitif karşılandığını belirten Belediye Başkanı Mehmet Sait Kılıç, “Nar sosları ile alakalı karar senelerden beri gayreti yürütülen bir mevzuydu. Çok şükür artık sonuçlandı. Piyasada nar sosu olarak öğrenilen ve kullanılan, satılan nar sosları reelinde narla hiçbir alakası olmayan ad eşliğinden ibaret bir maddeydi. 24 Mart 2023 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yayınladığı bildiriye ve yiyecek kodeksine göre yalnızca ad eşliği olan ve katkı maddeleri kapsayan nar soslarının imalatı ile satışı 30 Haziran 2024 haysiyetiyle menedilecek. Bu karar gerçekten orijinal ve organik yapım yapan üreticiler açısından neşelenilecek bir haberdir” dedi.

“Oğuzeli nar ekşisi ise tamamen orijinal, natürel ve organik”

Piyasada satışı menedilen nar soslarının neredeyse tamamen katkı maddelerinden oluştuğunu ama Oğuzeli ilçesinde yetişen narların suyundan yapılan nar ekşilerinin orijinal, natürel ve organik olduğunu ifade eden Başkan Kılıç, “Piyasada satılan nar soslarında bir gram bile nar ekşisi bulunmuyordu. Tamamen katkı maddelerinden yapılmış karma bir ürün satılıyordu. Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde üretilen Oğuzeli nar ekşisi ise tamamen orijinal, natürel ve organik narlardan elde edilen, yoğunlaştırılmış hale getirilen nar suyundan elde edilmiş olan nar ekşisidir. Bu bölgede üretilen nar ekşisi insan sıhhati açısından da çok verimli bir ürün” ifadelerini kullandı.

“Alınan kararın orijinal nar ekşisi üreticileri açısından çok bereketi var”

Verilen yasak kararının üreticiler açısından yararına da değinen Kılıç, “Alınan kararın üreticiler açısından da bereketi var. Bundan sonra menedilen katkı maddeli nar sosları yerine natürel olan nar ekşisine piyasada daha çok lüzum dinlenecek. Bu vaziyette de orijinal nar ekşisi üreticileri daha çok rağbet görerek, ürettikleri ürünleri daha kolay satacak ve daha çok para kazanacak. O surattan biz Oğuzelili yurttaşlarımızdan boş arazilerde nar yapımı yaparak daha çok ürün elde etmeleri ve daha çok nar ekşisi üreterek piyasadaki boşluğu doldurmuş olacaklar” biçiminde konuştu.

“Oğuzeli’nde Türkiye’nin en nitelikli ve en iyi nar ekşisini üretiyoruz”

Belediye Başkanı Kılıç, “Gaziantep’in Oğuzeli ilçesinde Türkiye’nin en nitelikli ve en iyi nar ekşisini üretiyoruz. Biz bunu iddialı bir biçimde söylüyoruz. Zira yiyecek laboratuvarlarında yaptırdığımız incelemeler elimizde mevcut. Oğuzeli’nde ürettiğimiz nar ekşisi Türkiye’nin en nitelikli nar ekşisidir. Zira burada ürettiğimiz nar ekşisinde bir gram yabancı madde ya da katkı maddesi yok. İnsanlarımızın sıhhatini ve tehlikesiz yiyecek tüketmelerini umursuyor ve Oğuzeli nar ekşisi seçim etmelerini istiyoruz” diye konuştu. – GAZİANTEP

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nar Diyarı Oğuzeli’nde ‘Nar Soslu Ürünlerin Yasaklanması’ Sevinci

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz