Nesli Tükenmekte Olan Ak Başlı Langur Nüfusu 1.400’E Yükseldi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Çin’in güneyinde yer alan Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’ndeki ak başlı langur milli doğa koruma alanına göre, nesli tükenmekte olan ak başlı langurların Çin’deki popülasyonu 1.400’ü aştı.

Ak başlı langur, dünyada nesli azami risk altında bulunan primat cinslerinden biri. Ormansızlaşma, arazi ıslahı ve firari avlanma sebebiyle ak başlı langur popülasyonu 1980’lerde takribî 300’e düşmüştü.

Başlarındaki beyaz tüylerle karakterize edilen hayvanlar, Guangxi bölgesinin Chongzuo şehrinde yer alan Zuojiang ve Mingjiang dereleri arasındaki karstik tepelerde bulunuyor.

2005 senesinde bu ender görülen primatları gözetmek için Chongzuo’da bölgesel seviyede kurulan doğa koruma alanı, 2012’de milli bir doğa koruma alanı haline getirilmişti.

SES Çince: NONG DENGPAN, Chongzuo’da ak başlı langurları gözetmek için kurulan milli doğa koruma alanının yönetimsel müdürü:

“Toplam 25.500 kilometrekarelik bir alana sahip olan doğa koruma alanı dört bölgeye parçalamış gidişatta. Ak başlı langur popülasyonu, senelik yüzde 3-4’lük bir sihrime oranıyla senelerdir tutarlı bir biçimde çoğalıyor. Birden fazla neslin ortak mücadeleleri sayesinde bu cinsin popülasyonu 300’den 1.400’ün üzerine çıktı.”

Langurların faydalanması için doğa koruma alanı içinde şimdiye kadar 46,67 hektarlık yaşam alanı daha önceki haline getirildi. Doğa koruma alanı içinde ekolojik bir hol inşa edildi, yiyecek kaynağı sağlayan bir botanik bahçesi ve ak başlı langurların habitat ufalanması meselesinin çözülmesine, bu cinsin idarenmelerine ve korunmalarına destek olan uzaktan video izleme sistemi kuruldu.

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Nanning’den bildiriyor. XHTV

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nesli Tükenmekte Olan Ak Başlı Langur Nüfusu 1.400’E Yükseldi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz