Nurdağı’nda Yaptığı Binalar Yıkılan, Tutuklu Akp’li Meclis Üyesi Kaya, 11 Yılda 189 İhale Aldı.

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TAMER ARDA ERŞİN

Gaziantep Nurdağı’nda yaptığı bir hayli bina devrilen ve ardından hapsedilen Nurdağı Belediyesi AKP’li Meclis azası ve imar komiteyi azası Yunus Kaya’nın kamudan 11 senede 189 ihale aldığı ortaya çıktı. Kaya’nın Sağlık Bakanlığı’ndan Suriye’deki sağlık kurumulara taşımacılık işini ve Ulusal Eğitim Bakanlığı’ndan talebe taşıma işi ve mektebe kömür-odun alımı ihaleleri de bulunuyor. AKP MKYK Azası Şamil Tayyar, Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan’ın müteahhit Yunus Kaya’nın hamisi olduğunu öne sürmüştü.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerde Gaziantep Nurdağı’nda yaptığı bir hayli bina devrilen ve ardından hapsedilen Nurdağı Belediyesi AKP’li Meclis azası ve imar komiteyi azası Yunus Kaya’nın firmasının bir hayli kamu müessesesinden milyonlarca liralık ihale aldığı ortaya çıktı. Kaya’nın firmaları 2011 senesinden 2022 senesine kadar kamudan 189 ihale aldı.

ELBAB VE CERABLUS SAĞLIK KURUMULARINA TAŞIMACILIK İŞİ

Kaya’nın CCK Taşımacılık işletmeyi Ulusal Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi bir hayli müessesenin taşımacılık işini aldı. Zelzelede yaptığı bir hayli ev devrilen Kaya’nın işletmeyi talebeleri senelerce taşıdı. Kaya’nın aldığı taşımacılık ihaleleri arasında Sağlık Bakanlığı’nın 8 aylık sürücülü ve sürücüsüz Gaziantep Şehir Sağlık Müdürlüğü, Ulus Sağlık Başkanlığı, 112 Komuta, İlçe Sağlık Müdürlükleri, Suriye Misyon Eforu Başkanlığı, Suriye Bölgesi, Elbab ve Cerablus sağlık kurumularına taşımacılık işi de bulunuyor.  Kaya’nın taşımacılık işletmeyi 1 Mayıs 2021’den 31 Aralık 2021’e kadar Suriye- Türkiye arasında taşımacılık işi yaptı.

Kaya, 1 Şubat 2021 tarihinden 30 Nisan 2021 tarihine kadar ise yeniden Suriye bölgesinde 3 ay müddetle afet, salgın hastalık gibi durumlarda acil olarak tertip edilen pazarlık usulü ile 1,7 milyon liraya taşımacılık işi aldı ve bu iş de Sağlık Bakanlığı’na aitti. Kaya’nın Sağlık Bakanlığı’dan aldığı Türkiye ve Suriye’deki taşımacılık işi ihalelerinden en sonu 2022 yılındaydı. Kaya’nın işletmeyi sene süresince 6,3 milyon liraya Suriye dahil olmak üzere Bakanlığın taşıma hizmetini verdi.

Nurdağı Devlet Hastanesi’nin 2012 senesindeki ihalesini de alan Kaya’nın işletmeyi, 41 bin 700 liraya 60 ton kaloriferlik karpuz kömürü, 5 ton meşe odunu ve 2,5 ton tahta kırığını sağlık kurumuna verdi.

AKP VE Milliyetçi Hareket Partisi ARASINDA TARTIŞMAYA YOL AÇMIŞTI

Nurdağı Belediyesi’nin AKP’li meclis azası olan Yunus Kaya, belediyenin imar kurulunda vazifeliydi. Müteahhit Yunus Kaya sebebiyle AKP MKYK Azası Şamil Tayyar ile Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Sermet Atay arasında müzakere çıkmıştı. Milliyetçi Hareket Partili Sermet Atay, Nurdağı’nda devrilen binalarla alakalı olarak yaptığı paylaşımda ad vermeden Şamil Tayyar’ı işaret ederek, “Her olayı takip edip, tweet atan şehrimizin ünlü politikacısı, Nurdağı’nda en fazla vefata sebebiyet veren müteahhit politikacıyı takip etsene. Bu mevzuda senden tweet bekliyoruz. Korkma zati emniyet, adliye gereğini yapacak. Ucu nereye giderse gitsin devlet hesap soracak. Hadi bekliyorum” paylaşımında bulunmuştu.

Atay için muhtelif yasadışı irtibat iddialarında bulunan Tayyar ise Milliyetçi Hareket Partisi Gaziantep Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan’ın müteahhit Yunus Kaya’nın hamisi olduğunu öne sürmüştü.

Görüntü: Arşiv

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Nurdağı’nda Yaptığı Binalar Yıkılan, Tutuklu Akp’li Meclis Üyesi Kaya, 11 Yılda 189 İhale Aldı.

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz