Otomotivde Patent Şampiyonu Mercedes-Benz Türk Oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mercedes-Benz Türk, 2022 senesinde otomotiv sektöründe en çok tescil patenti alan firma oldu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın bilgilerine göre 2022 senesinde Türkiye’nin tüm sektörlerde en çok tescil müracaatı yapan dördüncü şirketi olan Mercedes-Benz Türk, aynı yarıyılda Türkiye’nin en çok tescil patenti alan otomotiv şirketi oldu.

Üretimi, ihracatı ve sağladığı istihdamın yanı gizeme hakikatleştirdiği AR-GE çalışmalarıyla da otomotiv sektörünün geleceğine istikamet veren işletmenin, biri Hoşdere Otobüs Fabrikası ötekiyi ise Aksaray Kamyon Fabrikası bünyesinde olmak üzere iki adet AR-GE Merkezi bulunuyor.

2022 senesinin en çok tescil patenti alan otomotiv şirketi Mercedes-Benz Türk’ün galibiyeti OSD Otomotiv Sanayi Derneği tarafını mükâfatlandırıldı. İşletme, derneğin 48’inci Basmakalıp Genel Heyet Toplantısı’nda verilen ‘OSD Galibiyet Ödülleri’nde, ‘2022 Seneyi OSD Teknoloji Galibiyet Ödülü’nün sahibi oldu.

2022 senesinde Kamyon AR-GE Merkezi ile 142, Otobüs AR-GE Merkezi ile de 38 adet olmak üzere toplam 180 adet tescil müracaatında bulunan Mercedes-Benz Türk, bunların 87’sine patent aldı. İşletmenin 2022 senesinde tescil patenti aldığı buluşlardan öne çıkanlar ise; ses dalgaları kullanarak yolcu güvenliğinin artırılması, mesafe sensörü ile emniyet kemeri hakimiyeti ve deformasyon enerjisini eksiltmek için iletişim tasarımı olarak sıralanabilir.

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü Dr. Zeynep Gül Koca

Mercedes-Benz Türk Otobüs Geliştirme Karoseri Direktörü Dr. Zeynep Gül Koca, mevzuyla alakalı şu değerlendirmeyi yaptı: “Otomotiv sektörünün mutasyondan geçtiği süreçte AR-GE çalışmalarının ehemmiyeti her geçen gün çoğalıyor. Daimler Truck’ın en ehemmiyetli yapım ve AR-GE üslerinden biri konumunda olan işletmemiz sahip olduğu iki adet AR-GE Merkezi ile sektörün geleceğini şekillendirmeye devam ediyor. 2009 senesinde kurulan Hoşdere AR-GE Merkezimiz, tüm dünyadaki Mercedes-Benz ve Setra marka otobüslerin iç ekipman, karoser, dış kaplama, elektrik altyapısı, teşhis sistemleri ve teçhizatsal dayanıklılık testleri için yetkinlik merkezi olarak çalışıyor. Her geçen gün evrensel mesullüklerini artırmaya devam eden AR-GE takımlarımız, zaferli çalışmaları ile 2022 senesinde Mercedes-Benz Türk’ün en çok tescil patenti alan otomotiv şirketi olmasına büyük katkı sağladılar. Bu galibiyette emeği olan tüm takım dostlarımı tebrik ediyorum. Otomotiv Sanayi Derneği tarafından verilen ‘2022 Seneyi OSD Teknoloji Galibiyet Ödülü’nün yeni inovasyonlar yapma yolunda bizlere efor ve motivasyon sağlayacağına inanıyorum.”

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel

Mercedes-Benz Türk Kamyon AR-GE Direktörü Melikşah Yüksel ise, “Aksaray AR-GE Merkezimiz, kamyon ürün grubundaki çalışmalarımızı süratlendirmek amacı ile 2018 senesinde açılmıştı. O günden bugüne, bu yatırımımızın pozitif yansımalarını almaya devam ediyoruz. Tüm dünyadaki Mercedes-Benz kamyonlarının yol testlerinin tek onay merci olan AR-GE Merkezimiz, elektrikli kamyonlar için de yol testi onay mercilerinden biri olma görevini sürdürüyor. Yol gösterici olarak gördüğümüz AR-GE çalışmalarımızın Otomotiv Sanayi Derneği tarafından mükâfatlandırılmasının da bizim için iftihar kaynağı olduğunu belirtmek istiyorum” dedi.

Daimler Truck ağında ehemmiyetli bir konuma sahip

Mercedes-Benz marka otobüs ve kamyonlar için evrensel mesullük taşıyan, dünyadaki tüm coğrafyalar için yeni ürün-kapsamlar geliştiren ve yol testleri reelleştiren Mercedes-Benz Türk’ün İstanbul ve Aksaray’da bulunan AR-GE Merkezleri, aynı zamanda elektrikli taşıtların geleceği için ehemmiyetli mesullükler de üstleniyor. Mevzubahisi merkezler, hakikatleştirdikleri geliştirme faaliyetleri, OMIplus ONdrive gibi web tabanlı projeler, kullandıkları Sanal Gerçeklik ve Karma Asıllık teknolojileri ile Daimler Truck ağında ehemmiyetli bir konuma sahip.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Otomotivde Patent Şampiyonu Mercedes-Benz Türk Oldu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz