Pazarcık’ta Yıkımın Yüzde 60’I Tamamlandı, Enkazın Yüzde 35’I Kaldırıldı

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

“Yüzyılın trajediyi” olarak nitelenen 6 Şubat’ta alana gelen zelzelenin merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde, devrilen ve acil imha kararı alınan binaların enkazı kaldırılıyor.

Pazarcık ve Elbistan ilçeleri merkezli 11 şehri etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki zelzelelerde ilçede 1121 ev devrilirken 661 ev için de acil imha kararı alındı.

Arama ve kurtarma çalışmalarının bitirilmesinin ardından Pazarcık’ta 70 ekskavatör, 82 kamyon, 2 makas, 5 lowbet, 2 loder ve 175 personel devrilen binaların enkazının kaldırılması için gece gündüz mesai harcıyor.

Hasarlı yapılarla alakalı hak sahiplerine imha bildirileri eriştirilirken imhayı bitirilen binaların bulunduğu alanlarda da enkaz kaldırma operasyonları sürüyor.

İmha sırasında geniş güvenlik tedbirleri alınırken aynı anda ilçenin bir hayli noktasındaki enkaz ise kamyonlarla ilçe dışında bulunan alana taşınıyor.

Kırıkkale Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Müdürlüğü Şube Müdürü Asım Fatih Durmaz, Anadolu Ajansı muhabirine, binaların enkazının kaldırılmasını ve döküm alanlarına taşınmasını sağladıklarını söyledi.

Zelzelenin hemen ardından Kırıkkale Valiliği koordinesinde acil bir biçimde bölgeye geldiklerini belirten Yılmaz, şöyle konuştu:

“Bölgede bakanlığımız bünyesinde zarar tespit çalışmaları yapılıyor. Bu kapsamda acil devrilecek binaların imha operasyonu ihale edilerek Pazarcık merkez ve kırsal semtlerde imha ve enkaz kaldırma operasyonu yapıyoruz. Zelzelede devrilen 1121 bina ile acil devrilme kararı alınan 661 binanın imha ve enkaz kaldırma çalışmalarını en kısa müddette bitirmek için çalışma yürütüyoruz. İlçede ve kırsalda devrilen ve acil devrilmesi gereken evlerin enkazının yüzde 35’i kaldırıldı.”

İmhaların yüzde 60’ı bitirildi

???????Kırıkkale Şehir AFAD Müdürü Tayfun Temur ise acil devrilmesi tasarlanan 661 evden 365’inin devrilerek enkaz kaldırma çalışmasının yapıldığını, toplamda devrilmesi gereken ev rakamının ise 5 bin 775 olduğunu, Pazarcık merkezde imhaların takribî yüzde 60’ının bitirildiğini ifade etti.

Bölgedeki en büyük emellerinin yaşamı klasiğe döndürüp ekonomiyi canlandırmak olduğunu vurgulayan Temur, “Bölgede hizmet veren şirketlerin açılmasını sağlamak için mücadele gösteriyoruz. Pazarcık ilçesinde enkazlar kalktıktan sonra esnafta şu anda işyerlerini açmaya başladı. Hizmet veren şu an için 334 iş yeri var. Bunlar içerisinde yurttaşların günlük gereksinimlerini karşılayacağı eczane, market, restoran ve pastanelerin yanı gizeme bir çok hizmet alanı bulunuyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Pazarcık’ta Yıkımın Yüzde 60’I Tamamlandı, Enkazın Yüzde 35’I Kaldırıldı

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz