Peru Cumhurbaşkanı Şiddetli Yağışlardan Sonra Ülkeyi Yeniden İnşa Etmek İçin Ortak Çaba Çağrısında Bulundu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Peru’daki Punta Hermosa’da, şiddetli yağmurun neden olduğu toprak kaymasını önlemek için geçici bir bariyer inşa eden insanlar, 16 Mart 2023. Resim: Mariana Bazo/Xinhua

Peru Cumhurbaşkanı, kampanyaya bölgesel ve yerel idarelerin, beynelmilel işbirliği yapan müesseselerin, kiliselerin, medya kuruluşlarının, iş kuruluşlarının, özel sektörün ve sivil toplumun yanı gizeme silahlı güçler ve milli polisin katılacağını söyledi.

LİMA, 18 Mart Xinhua — Peru Cumhurbaşkanı Dina Boluarte, Yaku Kasırgası’nın ardından haftalarca süren şiddetli yağmurlar ve su baskınlardan etkilenen ülkeyi yine inşa etmek için cemiyetin tüm kesimlerinin biraraya getirilmesi çağrısı yaptı.

Boluarte Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu, su baskınlardan etkilenen kardeşlerimizle hemen ilgilenmemizi sağlayacak” dedi.

Cumhurbaşkanı, kampanyaya bölgesel ve yerel idarelerin, beynelmilel işbirliği yapan müesseselerin, kiliselerin, medya kuruluşlarının, iş kuruluşlarının, özel sektörün ve sivil toplumun yanı gizeme silahlı güçler ve milli polisin katılacağını söyledi.

“Kuzeydeki Lima, Ica ve öbür bölgelerdeki vatandaşlarımızın, suyu sürüklemek için motorlu pompalara, balçık ve döküntüleri arınmak için cihazlara, dang humması ile çaba için fümigasyon donanımına, su ambarlarına, besine, giyeceklere, çadırlara, ilaçlara ve öbür malzemelere gereksinimleri var” dedi.

Boluarte’ye göre, 1 Ocak’tan 14 Mart’a kadar 50.000’den fazla şahıs su baskınlardan etkilendi, 50 şahıs can verdi ve 48 şahıs yaralandı.

Ayrıca resmi bilgilere göre 1.300’den fazla konut devrildi, 640 kilometre yol ve 111 köprü zarar gördü, 11.000 hektardan fazla ekin etkilendi ve 28.000 hayvan telef oldu.

Boluarte, “Bu sayılar, ülkemizde yağmurların ve su baskınların yarattığı devirici eforu ve vahim neticeleri, ancak her şeyden evvel bugün bu vaziyetle yüzleşmek ve ilerlemek için karşı karşıya olduğumuz muazzam güçlüğü gösteriyor” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Peru Cumhurbaşkanı Şiddetli Yağışlardan Sonra Ülkeyi Yeniden İnşa Etmek İçin Ortak Çaba Çağrısında Bulundu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz