Prens Harry, Telefon Dinleme Olayının Kendisinden Gizlendiğini Söyledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İngiltere Kralı 3. Charles’ın oğlu Prens Harry, ülkenin ünlü gazetelerinin bağlı bulunduğu Associated Newspapers Limited’e ANL karşı özel yaşamın saklılığı ve telefon dinleme davasını, Krallık ailesinin mevzuyu kendisinden saklaması sebebiyle geç açtığını belirtti.

Prens Harry, Elizabeth Hurley ve Elton John’un da aralarında bulunduğu ünlü adlar ve politikacıların ANL’ye karşı açtığı telefon dinleme ve özel yaşamın saklılığının ihlali davasının mahkemesi, Yüksek Duruşmada görülmeye bugün de devam etti.

Duruşmanın 3. gününde ifadesini duruşmaya yazılı veren Prens Harry, ANL’nin iddialara mevzu olan vakalara ait legal müddet içinde müracaat yapılmadığı için zaman aşımı arzına cevap verdi.

Krallık ailesinin mevzuyu kendisinden sakladığı için iddialardan geç haberdar olduğunu ve davayı da bu surattan geç açtığını aktaran Prens Harry, “Müessese Krallık ailesi ve Saray, telefon dinleme hakkında hiçbir şey öğrenmemize gerek olmadığını ve bana Krallık ailesinin şahit kürsüsüne oturmadığını zira bunun vakayı daha da karışık hale getireceğini sarihçe belirtti.” ifadelerini kullandı.

Basınla hiçbir zaman iyi bir ilişkisi olmadığını belirten Prens Harry, “Müessesenin bir azası olarak medyaya karşı siyasetimiz, şikayet etme ve açıklama yapma biçimindeydi. Seçenek yoktu. Bunu kabul etmek gidişatında kaldım.” değerlendirmesinde bulundu.

Prens Harry, telefon dinleme ve “hackleme” vakalarına ait haberleri görse de etrafındaki insanların nasıl hedef alındığını fark edemediğini ancak eşi Meghan Markle’a müteveccih ırkçı ve saldırgan yayınlardan sonra adım atmak gerektiğine karar verdiğini kaydoldu.

Ünlü adlarla beraber Prens Harry’nin de avukatlığını yapan David Sherborne ise ANL’nin haberlerine mevzu olan pek çok bilginin legal olmayan yollarla ele geçirildiğini söyledi.

“Harry, harekete geçmedi”

ANL’nin avukatı Adrian Beltrami ise kimisi takribî 30 sene evvel yaşanan hadiselerin legal müddet olan 6 sene içinde dava edilmediği için zaman aşımına uğradığını belirtti.

Beltrami, 2012’de Prens Harry’nin News of the World’e açtığı davayı andırdırarak, bu dava neticesinde Prens’in telefonunun hacklendiğinin ortaya çıktığını ancak Harry’nin harekete geçmediğini vurguladı.

“Ağır mahremiyet ihlallerine” uğradıkları için dava açmışlardı

Prens Harry, Elizabeth Hurley, Sadie Frost, Elton John, David Furnish ve Clarendon Baronesi Doreen Lawrence’ın da aralarında bulunduğu sanatçı ve siyasetçiler, ANL aleyhinde Ekim 2022’de dava açmıştı.

Davacılar, The Mail On Sunday ve MailOnline’nın da yayıncısı olan ANL tarafından işlendiği iddia edilen “menfur kabahat eylemleri” neticesinde “ağır mahremiyet ihlallerine” uğradıklarını, özel bilgilerinin makûsa kullanıldığını savunmuştu.

Sussex Dükü Prens Harry, daha evvel de İngiliz The Mail On Sunday gazetesine kötüle davası açmış ve Temmuz 2022’de kazanmıştı.

Prens Harry, 4 Ekim 2019’da da telefon iletilerini “hackledikleri” bahanesiyle The Sun, Daily Mirror ve artık faaliyette olmayan News of the World gazetelerini dava etmişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prens Harry, Telefon Dinleme Olayının Kendisinden Gizlendiğini Söyledi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz