Prof. Dr. Barış Doster: Abd Demokrasisi Elitler İçin Bir Oyun

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türk akademisyen Prof. Dr. Barış Doster, Amerika Birleşik Devletleri demokrasisinin seçkinler için bir oyundan aşırısı olmadığını ve yalnızca bir avuç insanın çıkarına hizmet ettiğini belirtti.

Marmara Üniversitesinde akademisyen olan Doster, Amerika Birleşik Devletlerinde milletin milli idareye katılma yetkisinin elinden alındığını söyledi.

Seçimlerden sonra milletin lüzumları göz arkasını edilirken, kamusal iktidar minik bir azınlık tarafından gasp edildi.

SES 1 Türkçe: Prof. Dr. BARIŞ DOSTER, Marmara Üniversitesi’nde Akademisyen:

“Yurttaşlarını yalnızca tercihten tercihe dört senede bir sandık başına derleyebilen, onun dışında yurttaşın hiçbir zaman tasasını sormayan, yurttaşı doğrudan çözüm sürecine katmayan bir demokrasi bence çok da matah, çok da anlamlı bir demokrasi değildir. O bağlamda Amerika Birleşik Devletlerindeki seçmenin yüzde 20’sinin yalnızca kendisinin temsil edildiğini düşünmesi gayet natürel, hiç donakaltıcı bir netice değil”

Pew Araştırma Merkezi’nin anketine göre, Amerikalıların yalnızca beşte biri hükümete güveniyor. Sayı, Amerika Birleşik Devletleri tarihindeki en düşük seviyeye işaret ediyor.

Amerika Birleşik Devletlerinin bu hafta ikinci “Demokrasi Doruğu”ne konut sahipliği yaptığını andırdıran akademisyen, Amerika Birleşik Devletlerinin, kendi içinde gelişen demokrasi sarihini örtmeye kafa yormak yerine, Amerika Birleşik Devletleri demokrasisini yayma mücadelelerini iki katına çıkardığını ve değişik ülkelerin içişlerine müdahale ettiğini kaydetti.

SES 2 Türkçe: Prof. Dr. BARIŞ DOSTER, Marmara Üniversitesi’nde Akademisyen:

“Amerika Birleşik Devletleri ne zaman demokrasi der ise, benim usuma Vietnam kazanç, benim usuma Kore kazanç. Amerika Birleşik Devletleri ne zaman hürlük der ise, benim usuma Afganistan kazanç, benim usuma Irak kazanç. Amerika Birleşik Devletleri ne zaman insan hakları der ise, benim usuma Latin Amerika’daki Amerika Birleşik Devletleri yardımlı darbeler ve darbe teşebbüsleri kazanç”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri, İstanbul’dan bildiriyor.

XHTV

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Barış Doster: Abd Demokrasisi Elitler İçin Bir Oyun

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz