Prof. Dr. Ercan: “İzmir’de Kahramanmaraş’taki Gibi Depremler Olmaz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İkinci Asrın İktisat Kongresi’nde konuşan jeofizik mühendisi Prof. Dr. Ahmet Methiyen Ercan, İzmir’de her an zelzele olabilir lafının doğru olmadığını belirterek, “6.5 büyüklüğüne kadar zelzeleler İzmir’de devirici olmaz. Hiçbir zaman İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi 7,5 ve üstü büyüklükte zelzeleler olmaz. Ancak bu büyüklükte bir zelzele olacakmış gibi kenti hazırlamamız gerekir” dedi.

İkinci Asrın İktisat Kongresi’nin dördüncü gününde İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Abonesi Prof. Dr. Methiyen Ahmet Ercan da bir sunum yaptı. Ercan, ” Kahramanmaraş Zelzeleyi Işığında İzmir’in Zelzele Çekincesi. Ne Yapmalı?” başlığı altında bazı ehemmiyetli bilgiler verdi.

Yanılgı zelzelede değil

Kahramanmaraş’ta gördüklerinin savaş alanını yansıttığını aktaran Ercan, “Türkiye bunun üstesinden kesinlikle gelecektir ama senelerini alacaktır. Türkiye zelzele ülkesidir. Günün birinde zelzeleler olmuyorsa yer diriliğini yitirmiş demektir. O zaman yaşam da yok demektir. Zelzelenin hep fobi ebadıyla ilgilendik. Zelzelenin üç tane bileşeni vardır. Sarsıntı, ısı ve ışık. 60 yıldır bilimle uğraşıyorum. Toplu iğnenin başı kadar bir yanılgı görmedim. Zira zelzele olmasa Meles Ovası olmazdı, Gediz Irmağı olmazdı. Manisa’daki, Aydın’daki jeotermal alanlar olmazdı. Memba suları olmazdı. Maden yatakları, petrol yatakları, dağlar, ormanlar olmazdı. En hoş incirin çıktığı, zeytinin yetiştiği Ege olmazdı. Bunları hep zelzeleler yapıyor, yeri şekilliyor. Zelzeleleri bir öcü gibi görüyoruz. Yanılgı zelzelede değil. İnsanoğlu olmadan da zelzele vardı” dedi.

“Doğa asla bağışlamaz”

Türkiye’nin yer dayanımı ile zelzeleden etkilenme alanlarını harita üzerinde gösteren Ercan, “Bizler zelzelelerin nerelerde ve hangi büyüklükte olacağını öğreniriz ama zamanını henüz öğrenemiyoruz. Kahramanmaraş zelzeleyi tarım alanlarında en büyük tahribi yaptı. Doğada öyle bir denge var ki siz imar sulhundan kendinizi bağışlatabilirsiniz, firari yaparsanız görmezden gelebilirler ama doğa asla bağışlamaz. Tarım alanlarına yapılan yapıları doğa günün birinde kesinlikle devirir. Zelzele teknik, bilimsel bir mevzudur” diye konuştu.

“İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi zelzeleler olmaz”

Ercan, İzmir’in geçmişindeki zelzelelere ait bilgi verdi. Ercan, “Zelzelenin bir kanunu vardır. Bir yerde emin büyüklükte bir zelzele olmuşsa gelecekte o yerde en az o büyüklükte zelzele olur. Buna zelzelenin kanunu denir. İzmir’de zelzeleler çok sık oluşmuyor. Takribî 200 ile 350 senede bir oluşuyor. Her an 7,2’lik zelzele olacakmış gibi İzmir’i hazırlamamız gerekir. Ama İzmir’de her an zelzele olabilir lafı doğru değil. 6 buçuk şiddetine kadar zelzeleler İzmir’de devirici olmaz. 6 buçuktan sonra devirici olmaya başlar. Hiçbir zaman İzmir’de Kahramanmaraş’taki gibi 7,5, 7,6, 7,9’luk zelzeleler olmaz” dedi. – İZMİR

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Prof. Dr. Ercan: “İzmir’de Kahramanmaraş’taki Gibi Depremler Olmaz”

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz