Putin: “Dünyanın Yalnızca Abd’nin Çıkarları Doğrultusunda Inşa Edilmesine Karşı Çıkıyoruz”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın sadece Amerika Birleşik Devletlerinin çıkarları istikametinde inşa edilmesine karşı çıktıklarını belirterek, “Çok kutuplu bir dünyanın oluşması, beynelmilel arenada herkese saygı gösterilmesi, herkesin çıkarlarının korunması için verilen gayrette galip gelinecektir.” dedi.

Putin, Rossiya-1 devlet kanalında “Moskova.Kremlin.Putin” programına verdiği ziyarette Amerika Birleşik Devletleri ve NATO’nun faaliyetlerini değerlendirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ile yapılan ve kıtalar arası nükleer balistik füze marifetlerini dizginlemeyi kasteden Yeni Stratejik Silahların Eksiltilmesi Antlaşması’nın START katılımını askıya aldıklarını andırdıran Putin, NATO’nun, Amerika Birleşik Devletlerinin isteğiyle bu uyuşmaya dair istişarelere katılmak istediğine dikkati çekti.

Putin, buna itiraz etmediklerini belirterek, “Bu istişarelerde yer alabilirler. NATO’nun önde gelen ülkeleri, Rus ulusunun acı sürüklemesi için ülkemizi stratejik bozguna uğratmayı amaçladıklarını bülten etti. Mevcut şartlarda onların nükleer potansiyellerini nasıl hesaba katamayız? Üstelik, onlar Ukrayna’ya on milyarlarca dolar kıymetinde silah sevkiyatı yapıyor. Bu da bir anlamda soruna dahil olmaktır.” diye konuştu.

İngiltere ve Fransa’ya ait nükleer silahların da dikkate alınması gerektiğini kaydolan Putin, NATO’nun Rusya’yı ufalamayı kastettiğini ve bu sebeple ülkenin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı.

“Batı, dünyayı kafasına göre oluşturmaya çalışıyor”

“Batılı ülkelerin, Sovyetler Birliği’nin ayrılmasının ardından dünyayı kafalarına göre oluşturma teşebbüslerinden” laf eden Putin, buna tepki göstermek zorunda kaldıklarını söyledi.

Putin, şu biçimde devam etti:

“Neye karşı çıkıyoruz? Şekillenmekte olan yeni dünyanın sadece bir ülkenin, bu gidişatta Amerika Birleşik Devletlerinin çıkarları istikametinde inşa edilmesine karşı çıkıyoruz. Onlar bütün de bunu yapmak istiyor. Bundan emin olabilirsiniz. Amerika Birleşik Devletlerini takip eden ülkeler dahil herkes bunu kavrıyor ancak onlar, ekonomi, korunma alanındaki büyük bağımlılıkla ilişkili muhtelif nedenlerden ziyade, bu gidişatta Rusya ile gayretin ortak çıkar olduğunu düşünüyorlar ama yeniden de Amerika Birleşik Devletlerinin yaptığı her şeyin sadece kendi egoist çıkarlarını karşıladığının gayet farkındalar.”

Amerika Birleşik Devletlerinin enflasyon ile alakalı yasalar kabul ederek Avrupa şirketlerini kendi topraklarına sürüklemeye çalıştığına işaret eden Putin, “Fransa’nın Avustralya’daki denizaltı siparişi elinden alındı. Bu ülkeyi ufak düşürdüler.” değerlendirmesinde bulundu.

Putin, Rusya’nın bu biçimde davranmak istemediğini dile getirerek, “Çok kutuplu bir dünya, beynelmilel arenada herkese saygı gösterilmesi, herkesin çıkarlarının korunması için gayrette galip gelinecektir. Bundan hiç kuşkum yok.” ifadelerini kullandı.

Rus ulusunun bu yarıyılda birliğinin önemine işaret eden Putin, bunun zafer ve zafer için en ehemmiyetli şart olduğunu belirtti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Putin: “Dünyanın Yalnızca Abd’nin Çıkarları Doğrultusunda Inşa Edilmesine Karşı Çıkıyoruz”

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz