Restorasyon Sırasında Yıkıldı Denilmişti! Kız Kulesi’nin Kubbesi Aylar Sonra Ilk Kez Görüntülendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul’un 2 bin 500 senelik tarihe sahip sembollerinden Kız Kulesi’nin onarımında sona yanaşıldı. Geçtiğimiz Eylül ayında başlatılan çalışmaların Kız Kulesi’nin onarımı mayıs ayı başında bitmesi bekleniyor.

Kız Kulesi’nin üst kısmını çevreleyen iskelenin sökülmesinin ardından kubbesi ortaya çıktı. Kız Kulesi’nin onarımınla alakalı yapılan son açıklamada, “Kubbe görüntüsü gerçeğine uygun olarak yine ortaya çıkarılmış” denilmişti. Kaplama ve sonlandırma evresi de bitmek üzere olan kubbede yapılan son çalışmalar drone ile görüntülendi.

Kız Kulesi’nde onarımın yanı gizeme zelzele kuvvetlendirme çalışması da yapılıyor. Onarımla alakalı bilgilendirmede şu ifadeler kullanılmıştı: “Tarihi yığma duvarlardaki kuvvetlendirme çalışmaları bitirilmiştir. İmalatları bitirilen kale duvarlarında iskele sökümleri reelleştirilmeye başlanmıştır. Öbür mahallerde de iskele sökümlerine devam edilecektir. Kız kulesinin bekası açısından kule ve kale onarım çalışmalarına ilave olarak isme etrafında ortaya çıkan zemin zafiyetlerine müteveccih tahkim çalışmaları başlamış ve zemin kuvvetlendirme çalışmaları devam etmektedir. İsme hudutları hizasında vasati 24 metre derinlikteki ana kayaca ankre çelik-betonarme tümleşik kazık imalatı yapılmaktadır. Böylece yapının çevreyi mümkün sarsıntılara, zemin kaymalarına ve öbür oluşabilecek risklere karşı kuvvetlendirilmektedir. İsme bünyesinde asıllaşan tahkim kuvvetlendirme ve kule-kale mahallerindeki öbür imalatlar koordineli olarak devam edilmektedir.”

Eylül ayında onarım sırasında Kız Kulesi’nin tamamen devrildiği öne sürülmüştü. Mevzubahisi videolar da kafa karıştırınca mevzu sosyal medyada tepki sürüklemişti. Kültür ve Turizm Bakanlığı iddiaların doğru olmadığını öne sürmüştü.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Restorasyon Sırasında Yıkıldı Denilmişti! Kız Kulesi’nin Kubbesi Aylar Sonra Ilk Kez Görüntülendi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz