Rusya, Abd’yi “Güvenlik Risklerinin Kaynağı” Olarak Belirledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Rusya’nın aktüellenen Dış Siyaset Konsepti’nde Amerika Birleşik Devletleri, “güvenlik tehlikelerinin kaynağı” olarak tanımlandı.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamaya göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin aktüellenen Dış Siyaset Konsepti’ni onayladı.

Rusya’nın başka ülkelerle ilişkilerin kurulması mevzusundaki adımların açıklandığı konseptte, Çin, Hindistan ve öteki “arkadaş” ülkelerle ortaklık ve stratejik ilişkilerin geliştirilmesi amaçlandığı ifade edildi.

Türkiye, İran, Suudi Arabistan, Mısır ve öteki İslam İşbirliği Teşkilatı ülkeleri ile kapsamlı ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesine önemsendiği vurgulanan konseptte, Rusya’nın Afrika ülkelerinin bağımsız olma teşebbüslerini desteklediğine dikkat çekildi.

Konseptte, Avrupa ülkelerinin Rusya’ya karşı “saldırgan” siyaset izlediği ve buna Amerika Birleşik Devletlerinin neden olduğu vurgulanırken, bu bağlamda Rusya’nın kendi milli çıkarlarını meblağlı biçimde gözeteceği belirtildi.

“Düşmanca eylemlere simetrik ve asimetrik” cevap verilecek”

Batılı ülkelerin Rusya’ya karşı “hibrit” savaş başlattığı ifade edilen konseptte, “arkadaş” olmayan ülkelerin düşmanca eylemlerine “simetrik” ve “asimetrik” cevap verileceği vurgulandı.

Amerika Birleşik Devletlerinin, Rusya’ya karşı çizgiyi başlatan ve geliştiren ülke olduğu ifade edilen konseptte, “Amerika Birleşik Devletleri, Rusya Federasyonu’nun güvenliği, beynelmilel barış, insanlığın balanslı ve adaletli biçimde gelişimi için temel tehlikelerin kaynağıdır.” denildi.

Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri ile nükleer denkliğinin korunması, barış içinde varlığının sürdürülmesi ve çıkar balansının sağlanmasından yana olduğu kaydolunan konseptte, stratejik kararın sağlanması, küresel savaşa yol kalemtıraş sebeplerin, nükleer ve öteki kitle tahrip silahlarının kullanılması tehlikelerinin ortadan kaldırılması, yenilenen beynelmilel güvenlik mimarisinin oluşturulması, beynelmilel ve iç silahlı çatışmaların önlenmesine önemseneceği kaydedildi.

Konseptte, Rusya’nın “adaletli”, “sağlam” ve “çok kutuplu” bir dünya kumpasın şekillendirilmesine önemsediği ve bu bağlamda, beynelmilel ilişkilerde Amerika Birleşik Devletleri ve öteki “arkadaş olmayan” devletlerin hegemonyasının ortadan kaldırılması, kolonici hırslarından bırakılması, güvenlik mekanizmalarının aktüellenmesi ve bunun için Birleşmiş Milletler’in BM rolünün kuvvetlendirilmesi istikametinde adımlar atılacağı belirtildi.

Rus dış konseptinde şu ifadelere yer verildi:

“Rusya kendisini Batı’nın düşmanı olarak görmüyor, kendisini Batı’dan izole etmiyor, Batı’ya karşı düşmanca bir gaye beselemiyor ve gelecekte Batı cemiyetine üye devletlerin, çatışmacı siyaset ile hegemonya kurma hırsların zafersiz olacağını kavrayacağını, egemen denklik ve birbirinin çıkarlarına saygı gösterme prensiplerini baz alarak, çok kutuplu dünyanın karışık reellerini dikkate alacağını ve Rusya ile pragmatik etkileşimi yine kuracağını umut ediyor. Bu bağlamda, Rusya Federasyonu diyalog ve işbirliğine hazır.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Rusya, Abd’yi “Güvenlik Risklerinin Kaynağı” Olarak Belirledi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz