S&Amp;P: Yüksek Faiz Oranları Varlık Fiyatlarını Daha Da Zorlayabilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

NEW Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s S&P yüksek faiz oranlarının, kredi finansman maliyetleri ve varlık maliyetleri üzerinde ek baskı oluşturabileceğini belirterek daha sıkı finansman şartlarının bir hayli ekonomiyi “sert iniş”e yanaştırabileceğini bildirdi.

S&P’nin yayımladığı, senenin ikinci çeyreğine ait küresel kredi şartları raporunda, küresel kredi kalitesinin yıpranmaya devam ettiğine işaret edilerek, ekonomik dayanıklılığın bu sene şimdiye kadarki anekdot indirimlerinin süratini bir biçimde sınırladığı aktarıldı.

Raporda, yavaşlayan ekonomik gelişmenin, yapışık enflasyonun ve daha sıkı finansman şartlarının krediler üzerinde baskı oluşturmasının beklendiği ifade edildi.

En fazla risk altında tüketim mülkleri, perakende, medya ve gayrimenkul kredilerinin olduğu kaydolunan raporda, S&P’nin temel gidişat senaryosunda temerrüt oranlarının bu sene ikiye direnerek Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 4’ün üzerine ve Avrupa’da yüzde 3,25’e çıkacağının varsayıldığı bildirildi.

Raporda, keskin bir biçimde yükselen faiz oranlarının bütün etkisinin henüz asıllaşmadığına dikkati çekilerek, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’daki bankacılık stresinin, güvenin ne kadar tez eskiyebileceğini andırdırdığı aktarıldı.

Sektördeki büyümelere yetkililerin süratli yanıtının, daha büyük bir dağılmanın önleneceğini gösterdiği kaydolunan raporda, yüksek faiz oranlarının kredi finansman maliyetlerini ve varlık maliyetlerini daha da zorlamasının olası olduğu vurgulandı.

Raporda, yakalayıcı borç verme standartlarıyla birleşen daha sıkı finansman şartlarının bir hayli ekonomiyi “sert iniş”e yanaştırabileceğine işaret edilerek, piyasa duyarlılığındaki başkalaşımlar veya saklı stresin daha fazla sarihe çıkmasının oynaklığı tetikleyebileceği aktarıldı.

Küresel ekonominin 2023’te yüzde 2,7 büyümesi bekleniyor

Ayrıca raporda, Rusya-Ukrayna Savaşı’ndan ve Amerika Birleşik Devletleri-Çin gerilimlerinden kaynaklanan jeopolitik risklerin akut kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Küresel ekonomik gelişmenin bu sene yüzde 2,7 olmasının varsayım edildiği bildirilen raporda, Amerika Birleşik Devletlerinin yüzde 0,7, Avro Bölgesi’nin yüzde 0,3, Çin’in yüzde 5,5 büyümesinin beklendiği, Birleşik Krallık’ın ise yüzde 0,5 küçülmesinin öngörüldüğü belirtildi.

Raporda enflasyon temennilerinin ise 2023 için Amerika Birleşik Devletlerinde yüzde 4,2, Avro Bölgesi’nde yüzde 5,9, Çin’de yüzde 2,3 ve Birleşik Krallık’ta yüzde 5,8 olduğu ifade edildi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
S&Amp;P: Yüksek Faiz Oranları Varlık Fiyatlarını Daha Da Zorlayabilir

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz