Savaş Ve Deprem Mağduru Suriyeli Kadınlar, Çocuklarıyla Barınabilecekleri Çadır İstiyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

HABER: TAMER ARDA ERŞİN- KAMERA: FURKAN ERDEM

Suriye’deki savaşta eşlerini kaybeden ya da bölerek Türkiye’ye gelen Suriyeli bayanlar, zelzelenin ardından Hatay’da çocuklarıyla yaşam gayreti veriyor. Bir çocuğunu savaşta, bir çocuğunu da hastalık sebebiyle kaybeden Ruveyde Abdu Ahmed, türkiye elektrik kurumu manili çocuğuyla kalabileceği bir çadır istiyor. Ahmed, “Benim yaşamım, tasam yalnızca çocuğumun şifaya kavuşması” dedi. 6 çocuk annesi Haenan Zehra ise “Kimse bana dayanak etmedi. Ne battaniye ne yemek ne de çadır” diye tasa yandı.

Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ardından 6,4 büyüklüğündeki zelzelenin ve arkasıcıların vuruğu Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları sürüyor. Hatay’da tahribin olduğu ilçelerdeki vatandaşlar da zelzeleden daha az etkilenen Reyhanlı ilçesine sığınmış vaziyette. Ancak Hatay’daki Suriyeliler ve fakirler ise mukadderatına terk edilmiş görünüyor.

Suriye’de savaşta eşlerini kaybeden ya da eşlerinden bölerek Türkiye’ye gelen Suriyeli bayanlar, çocuklarıyla beraber naçarlık içinde. Tuvaletlerini yapmak için camiye gidiyorlar, duşu ise kendilerine dayanakçı olan komşularında alabiliyorlar.

ŞİMDİ ELİNDE KALAN Türkiye Elektrik Kurumu ŞEY MANİLİ ÇOCUĞU

Savaşın ardından Türkiye’ye kaçan 3 çocuk annesi Ruveyde Abdu Ahmed, savaşta bir oğlunu kaybetmiş. Daha sonra Türkiye’ye bir oğlunu rehabilitasyon ettirmek için gelmiş ancak o da rehabilitasyona cevap vermemiş ve yaşamını kaybetmiş. O çocuğunu da memleketi Suriye’de toprağa verdikten sonra geriye kalan türkiye elektrik kurumu çocuğuyla Türkiye’ye gelen Ahmed, şimdi manili olan bu çocuğu ile ayakta kalmaya çalışıyor. Zelzelenin ardından konutu zarar alan ve girmeye korkan Ahmed, türkiye elektrik kurumu istediğinin bir çadır olduğunu belirtiyor.

Ahmed, yaşamın şu an kendisi anlamını “Yalnızca benim çocuğumun şifa görmesi. Benim yaşamım, tasam yalnızca çocuğumun şifaya kavuşması” dedi.

“YAŞAMAK ÇOK GÜÇ AMA ELDEN BİR ŞEY GELMİYOR”

Eşi Türkiye’de kalp krizi neticeyi can veren 6 çocuk annesi Haenan Zehra, borç para bulup aldığı geçici çadırda kalıyor. Kendisi ve ufak kızı Suriye’deki patlamada yaralanan Haenan Zehra, bir çocuğunu da Suriye’deki savaşta kaybetmiş. Çalışarak yaşamda tutunan Zehra, zelzelenin ardından naçar kalmış. Zehra, 9 şahıs yaşadıkları çadırın kendilerine yetmediğini ve makûs olduğunu dile getirerek, “Kimse bana dayanak etmedi. Ne battaniye ne yemek ne de çadır” dedi. Zehra, yaşama ait ise “İş çok güç, yaşamak çok güç. Ama ne yapacaksın, elden bir şey gelmiyor” diye duygularını açıkladı.

Savaşta eşini kaybeden ve 5 çocuğuyla zelzelenin yaralarını sarmaya çalışan kanser hastası Vahad Derviş, zelzelede oturduğu konutları zarar aldığı için çocukları ile başını sokabilecek bir çadır istiyor. Vahad Derviş, caddede çocukları ile uyumak zorunda kaldıklarını dile getirdi. Vahad, her şeye karşın yaşama tutunmaya çalıştıklarını açıklayarak, “Gidiyorum, toprakta çalışıyorum. Yalnızca çocuklarım için. Canımızı kurtarmaya geldik Türkiye’ye. Konut pakliğinde, okul pakliğinde çalışıyorum” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Savaş Ve Deprem Mağduru Suriyeli Kadınlar, Çocuklarıyla Barınabilecekleri Çadır İstiyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz