Selin Vurduğu Şanlıurfa’da Sağanak Yağış Etkili Oluyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Selin vurduğu Şanlıurfa’da sağanak yağış tesirli oluyor

Yerel idareler teyakkuza geçti

ŞANLIURFA – Su Baskında 16 şahsın yaşamını kaybettiği Şanlıurfa’da 4 gün aradan sonra yine sağanak yağış tesirli olmaya başladı. Gece saatlerinde tesirli olmaya başlayan sağanak yağış sonrası selin vurduğu bölgelerde analiz çalışması yapan Şanlıurfa Megakent Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Meteorolojinin ihtarıyla yeni su baskın tehlikesine karşı tüm taşıt ve takımlarıyla teyakkuz halinde olduklarını söyledi.

Akşam saat 19.30 sıralarında hafif biçimde başlayan yağmur, gök hengamesiyle beraber sağanak yağışa dönüştü. Meteoroloji gün içinde yağmurun yağacağını sarihlerken AFAD da yurttaşları yaşanabilecek su baskın ve taşkınlar mevzusunda uyardı.

Şanlıurfa Valiliği ve Megakent Belediyesi başta olmak üzere yerel idareler de kentte yaşanabilecek negatifliklere karşı ihtiyat aldı.

“Tüm takımlar teyakkuz halinde”

Bölgede sürdürülen çalışmaları araştıran Şanlıurfa Megakent Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, “Selin en yoğun yaşandığı bölgelerden biri burasıdır. Şimdi yeniden ihtiyatlarımızı alıyoruz. Yine bir yağış ihtarı aldık. Bu yağış ihtarına istinaden beceriksizlerimiz varsa onları bitirmeye çalışıyoruz. Bu gece tam taşıtlarımız teyakkuz halindeler. Yeniden tam takımlarımız teyakkuz halindeler. Tabi bu su baskın şuana kadar Şanlıurfa’nın yaşadığı bir facia değil, şu gördüğünüz Karakoyun Deresi, taşkın sular için yapılmış ama bu Karakoyun bugün taştı ve bu gördüğünüz sağdaki soldaki konutlar sular altında kaldı. Bazen soruyorlar. Biz temkinimizi şehir için çok evvelden hakikatinde almaya gayret ettik. Bakın şu karşıda gördüğünüz konutların hemen ön kısmında 3 tane konutu belediye başkanı olur olmaz aldım, devirdim, park yaptım. Şimdi orada da 183 tane yapıyı aldım, boşalttım, kamulaştırdım ve orayı yol yapacağım. Akarsu kenarlarındaki yapılaşmayı hakikatinde kaldırmak için ilk kez gayret bizim yarıyılımızda oldu. Natürel Urfa merkezde 3 tane ehemmiyetli akarsu var, biri Cavsak, biri Gizemin, biri de Karakoyun’dur. Bunların içerisinde en büyük akarsu Karakoyun ırmağıdır. Bunun taşmasıyla beraber sağ ve soldaki konutlarımız ve onların bodrum katları sular altında kaldı. Burada enkaz birikintileri oluştu. Enkaz kaldırma çalışmaları 3 gündür devam. Enkaz kaldırma çalışmalarıyla beraber konutlarda paklik çalışmaları yapıldı. Yarında aynı biçimde çalışmalar devam edecek. Tam niyetimiz çalışmalarımızı bitirmek. Bir yandan da zarar tespit çalışmaları yapıyoruz. Konut ve taşıtlar için zarar tespit çalışmalarımızı yapıyoruz. Yurttaşlarımızın yaralarını sarmak için çalışmalarımız sürüyor” dedi.

“İş yeri ve taşıtı su baskın sularına teslim oldu”

Selzede yurttaşlardan Mustafa Doğan, “Su Baskın suları bizi büyük bir parasal hasara uğrattı. İşyerim ve taşıtım su baskın sularına teslim oldu. Ne yapacağımızı öğrenmiyoruz. Devlet büyüklerimizin bize el atmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Selin Vurduğu Şanlıurfa’da Sağanak Yağış Etkili Oluyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz