Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova Ile Yasal Olarak Bağlayıcı Herhangi Bir Uluslararası Belgeyi Imzalamak Istemiyorum”

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova ile ikili ilişkileri bayağılaştırmak istediklerini fakat Sırbistan’ın Kosova’yı tanımadığı için beynelmilel yasal bağlayıcılığı olan hiçbir evraka imza atmak istemediğini söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova Başbakanı Albin Kurti ile dün üzerinde uzlaştıkları “Fransız-Alman Tasarıyı” olarak öğrenilen 11 maddelik uyuşmanın uygulanmasına ait olarak hazırlanan uyuşma eki ile alakalı açıklamalarda bulundu. Kosova ile ikili ilişkileri bayağılaştırmak istediklerini fakat Sırbistan’ın Kosova’yı tanımadığı için beynelmilel yasal bağlayıcılığı olan hiçbir evraka imza atmak istemediğini söyleyen Vucic, “Sırbistan Kosova’nın bağımsızlığını tanımadığı için Kosova ile legal olarak bağlayıcı rastgele bir beynelmilel dokümanı imza atmak istemiyorum” dedi. Kosova ile laflı uyuşma yapıldığını belirten Vucic, ” Sırbistan, Kosova ile olağan ilişkilere sahip olmak istiyor. Seyahat etmek, iş yapmak istiyoruz. 100 metrelik duvarlar altında izole edilmiş bir halde yaşayamazsınız” diye konuştu.

Sırbistan’ın Kosova’yı tanımaya zoraki edilemeyeceğini söyleyen Vucic, ülkesinin Kosova’nın BM aboneliğine ait rastgele bir uyuşma koşulunu da uygulamayacağını ifade etti. Uygulama eki metninin 12 kere değiştirildiğini ve daha iyi bir uyuşma için çaba ettiğini söyleyen Vucic, kendileri için ehemmiyetli olanın Sırbistan’ın AB’ye abonelik yolunda kalması olduğunu açıkladı. Sırbistan Cumhurbaşkanı, Kosova’da Sırp Belediyeler Birliğinin kurulması için de uyuşma sağlandığını vurgulayarak bu biçimde Kosovalı Sırpların faaliyetleri için müessesesel bir çerçeve kazanmış olacaklarını belirtti.

“Bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması anlamına geliyor”

Dün yapılan buluşmaların ardından konuşan Kosova Başbakan Kurti ise, “Sırbistan henüz uyuşmayı imza atmamış olması sebebiyle, bu Kosova ve Sırbistan’ın birbirini fiilen tanımış olması anlamına geliyor” ifadelerini kullanmıştı. Kurti, “Ohri’ye daha evvel uzlaştığımız üzere uyuşmanın uygulama ekini imza atmaya geldik. Fakat karşı taraf, daha evvel de olduğu gibi, uyuşmayı ekiyle beraber imza atmayı yalanladı” demişti. – BELGRAD

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic: “Kosova Ile Yasal Olarak Bağlayıcı Herhangi Bir Uluslararası Belgeyi Imzalamak Istemiyorum”

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz