Sırp Lider Vucic, Ohri’deki Belgrad-Priştine Diyaloğu Toplantısını Değerlendirdi Açıklaması

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, ülkesinin kırmızı çizgileri aşılmadığı sürece Kosova ile görüşülen uyuşmaların uygulanmasına hazır olduklarını söyledi.

Vucic, başşehir Belgrad’da tertip ettiği basın buluşmasında, Kuzey Makedonya’nın Ohri şehrinde, kamuoyunda “Fransız-Alman Tasarıyı” olarak öğrenilen uyuşmanın uygulanmasına ait olarak hazırlanan “uyuşma ekinin” görüşüldüğü üst düzey buluşmaya müteveccih açıklamalarda bulundu.

Ohri’de hiçbir dokümanı imza atmadığını tekrarlayan Vucic, ” Sırbistan, beynelmilel alanda tanınan bir ülke, Kosova ise benim için öyle değil. Bu nedenle Kosova’yla beynelmilel bir uyuşmayı imza atmak istemiyorum. Sağ elimde dayanılmaz bir ağrı var ve ben sağ elimle imza atıyorum. Bu ağrı gelecek 4 senede geçmeyecek.” dedi.

Vucic, “Dün Avrupa ve tüm dünya eforlarının medyada çok ehemmiyetli bir hale getirdiği bir diyalog buluşması hakikatleştirdik. Değişik görüşlere sahip karşıt tarafların olduğu görüşmeler hiçbir zaman kolay değildir.” diye konuştu.

“Kosova’nın tanınması ve BM aboneliğine müteveccih hiçbir şeyi uygulamayacağız”

Dünkü buluşmanın kendileri için kolay olmadığını kaydolan Vucic, ” Sırbistan, kırmızı çizgilerimiz aşılmadığı sürece uyuşmaların uygulanmasına hazırdır. Uyuşma içeriğinin büyük kısmını uygulayacağımızı söylüyorum ancak Kosova’nın tanınması ve Birleşmiş Milletler BM aboneliğine müteveccih hiçbir şeyi uygulamayacağız.” değerlendirmesinde bulundu.

Vucic, maksatlarının Kosova’daki Sırpların güven içinde yaşaması olduğunu ifade ederek barışı gözetmenin kendileri için büyük ehemmiyet taşıdığını belirtti.

“Beynelmilel Ceza Duruşmasının Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında tutma kararı çıkarmasını nasıl değerlendirdiği?” sualini Vucic şöyle cevapladı:

“Bu, barış hususunda konuşmada gönülsüzlük olduğunu gösteriyor. Şayet Putin’i savaş kabahati işlemekle kabahatlerseniz, o zaman kiminle konuşacaksınız? Acaba, barış sağlamak yerine mağlubiyeti bekliyor olabilir misiniz? Gerçekten, Rusya’yı 6 ayda ya da 1 senede yenmenin olası olduğunu mu düşünüyorsunuz?”

Ohri’deki buluşmada uyuşmaya varıldı

Avrupa Birliği’nin AB arabuluculuğunda dün Ohri’de hakikatleştirilen buluşmaya, Kosova Başbakanı Albin Kurti, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Siyaseti Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve AB Belgrad- Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak katılmıştı.

Borrell, buluşma sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Belgrad-Priştine diyaloğu üst düzey buluşması kapsamında Kosova ve Sırbistan arasında uyuşmaya varıldığını duyurmuştu.

Kosova ve Sırbistan liderlerinin, iki ülke arasındaki ilişkilerin olağanlaşması için rota teşkil edecek uyuşma ekinin uygulanması mevzusunda uzlaştığını ifade eden Borrell, Kosova’nın, Sırpların yoğunlukta olduğu belediyelerin öz idare kazanmalarını garanti altına alacak bir yönetimsel yapının kurulması için görüşmelere başlamayı kabul ettiğini kaydetmişti.

İki ülkenin, uyuşma ve ekinin getirdiği mükelleflikleri yerine getirmesinin, ülkelerin AB azalık sürecinin gerekli bir parçası haline geleceği belirtilmişti.

Sırbistan, Kosova’yı kendi toprağı görüyor

AB, Kosova ile Sırbistan’ın Birliğe entegrasyon sürecinin ilerlemesi için iki ülke arasındaki meseleleri giderebilecek son bir uyuşmaya varılmasını koşul koşuyor.

Kosova, 117 ülke tarafından bağımsız devlet olarak tanınmasına karşın, kuzeyinde devam eden kavmi gerginlikler ve Birleşmiş Milletlere abone olamaması sebebiyle Avrupa’nın “donmuş anlaşmazlık” bölgelerinden biri olarak nitelendiriliyor.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını duyuru eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Belirli aralıklarla karşı karşıya gelen Sırbistan ve Kosova, AB arabuluculuğunda 2011’de başlatılan Belgrad-Priştine Diyalog Süreci kapsamında ilişkilerin olağanlaşması ve nihayetinde iki ülkenin birbirini tanıması için ortak yol bulmaya çalışıyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sırp Lider Vucic, Ohri’deki Belgrad-Priştine Diyaloğu Toplantısını Değerlendirdi Açıklaması

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz