Sisi, “Süveyş Kanalı’nın Satıldığı Iddiasıyla Mısır’ın Hedef Alındığını” Söyledi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, ” Süveyş Kanalı’nın şirketinin 99 seneliğine yabancı bir firmaya satıldığı” güzergahındaki iddialara tepki gösterdi.

Mısır resmi ajansı MENA’ya göre, Sisi, Sina Yarımadası Kalkınma ve Yine İmar Tasarıyı ile alakalı İsmailiyye şehrinde tertip edilen bir faallikte konuştu.

Sisi, “Devlet, anormal bir biçimde palavra, kötüle ve dedikodularla hedef alınıyor. Bunlardan sonuncusu üç haftadır gündemde olan Süveyş Kanalı’nın bir trilyon dolara başka bir firmaya satıldığı iddiasıydı.” ifadesini kullandı.

Sina Yarımadası’yla alakalı da konuşan Sisi, milletin hayatını etkileyen terörün sona ermesinin ardından Sina’da kalkınma alanında ilerleme kaydolduklarını söyledi.

Sisi, Sina’yı kalkındırma tasarısının devlete maliyetinin 40 ile 50 milyar dolar arasında olduğunu kaydetti.

Terörle gayretin henüz bitmediğini söyleyen Sisi, “Terör, topraklarımızın kıymetli bir parçasını elimizden almayı kastediyordu.” ifadesini kullandı.

Ne olmuştu?

Twitter’da yapılan bir paylaşımda, Mısır’daki Süveyş Kanalı’nın şirket haklarının yabancı bir firmaya 99 seneliğine devredildiğine ait 94 sayfalık, altında ülkenin Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi ve Başbakan Mustafa Medbuli’nin imzalarının olduğu bir belge yayınlanmıştı.

Belgeyi paylaşanlar arasında Mısır asıllı Amerika Birleşik Devletlerinde yaşayan akademisyen ve iş adamı Mahmud Vehbe de vardı. Belge, daha evvel İsrailli gazeteci Edy Cohen tarafından da paylaşılmıştı.

Sahte olduğu belirtilen imzalı ve damgalı 94 sayfalık belge, Süveyş Kanalı’nın şirket hakkının merkezi İngiltere’de bulunan beynelmilel bir konsorsiyuma 99 seneliğine devredildiğine ait uyuşma ayrıntılarını içeriyordu.

Süveyş Kanalı Yöneti Genel Müdürü Usame Rebia, 4 Şubat’ta yaptığı açıklamada, kanalın şirket hakkının yabancı bir firmaya 99 seneliğine verildiği güzergahındaki iddiaların doğru olmadığını söylemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sisi, “Süveyş Kanalı’nın Satıldığı Iddiasıyla Mısır’ın Hedef Alındığını” Söyledi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz