Son Dakika: 11 Ili Etkileyen Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Maliyeti 2 Trilyon Lira Olarak Belirlendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli alana gelen 7.7 ve 7.6’lık zelzeleler, 11 şehrimizde büyük tahribe neden oldu. Zelzelelerde 50 bine yakın yurttaşımız yaşamını kaybetti, binlerce insan ise yaralandı. Zelzelenin ardından bir hayli bina da kullanılamaz hale geldi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ekonomik hasarı takribî 2 trilyon lira olarak hesaplandı. Bu sayının 2023 seneyi ulusal kazanç temennisinin yüzde 9’una denk geldiği bildirildi.

Yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Ebadı ve yüzeye yakınlığı bakımından küresel ölçekte öğrenilen en büyük karasal zelzelelerden olan Kahramanmaraş ve Hatay merkezli zelzeleler ve arkasıcı sarsıntılar, halkça vicdanımızı yakan can kayıplarının yanı gizeme ekonomik bakımdan bazı kayıpların oluşmasına da yol açmıştır. Bu zorlu süreçte, devletimizin tüm müesseseleri ve ulusumuzla tek vicdan olarak depremzede yurttaşlarımızın acil gereksinimlerine çözüm üretmek için gece gündüz çalışarak rakamsız adım attık ve gereken tüm kaynakları serilikle seferber ettik. Ayrıca, oluşan tüm zarar, kayıp ve lüzumları tespit etmek üzere, Strateji ve Bütçe Başkanlığımız, öteki Bakanlıklarımız ve kamu kuruluşlarımızla beraber çalışarak Zelzele Değerlendirme Raporu’nu hazırladık.

Uluslararası standartlarla geçimli biçimde hazırlanan Türkiye Zelzele Derlenme ve Yine İmar Değerlendirmesi Raporu; Acil Müdahale Sürecinde Alınan Temkinler, Zararlar, Makroekonomik ve Sosyal Tesir, Zelzelenin Toplam Maliyeti ve Tehlike Azaltım Teklifleri kısımlarından oluşmaktadır. Afetin büyüklüğü, bilgilerin bir araya gelmesini eforlaştırmışsa da titiz bir çalışmayla bina, ev, işyeri, fabrika, makine ve donanım bilgileri bütün sayım kalitesine yanaşmıştır. Sahadan gelen aktüel bilgilere göre, toplamda 1,6 trilyon TL parasal zarar tespit edilmiştir.

Öte yandan, zelzele bölgesine yapılan acil destek ve tüketmeler, enkaz kaldırma faaliyetleri, sigorta ödemeleri, kazanç kaybı ödemeleri, öteki tüm destek ve tüketmelerin yanı gizeme ulusal kazanç eksilmesi sebebiyle toplamda 351,4 milyar TL’lik bir kayıp oluşmuştur.

Yüzyılın trajedisinin ülkemize maliyeti takribî 2 trilyon TL 103,6 milyar dolar olup bu sayı, 2023 seneyi ulusal kazanç temennimizin takriben yüzde 9’una denk gelmekte ve 1999 Marmara Depremi’nden takribî 6 kat daha fazla parasal zarar ve kayıplarımızın olduğunu göstermektedir.

Türkiye büyük, güçlü ve enerjik bir ülkedir. Küresel ekonomide taşların yerinden oynadığı 2022 senesinde bile yüzde 5,6’lık bir gelişmeyle öteki ülkelerden pozitif ayrışarak en iyi sihrime performansı gösteren ülkelerden biri olmayı muvaffak olmuştur. Yüksek sihrime performansımız ve uyguladığımız mali disiplin sayesinde elde ettiğimiz mali eforu da arkamıza alarak, ulusumuzla birlik ve dayanışma içinde, bu büyük trajedinin açtığı tüm yaraları en süratli biçimde saracak isteme, azim ve kararlılığa sahibiz.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Son Dakika: 11 Ili Etkileyen Kahramanmaraş Merkezli Depremlerin Maliyeti 2 Trilyon Lira Olarak Belirlendi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz