Son Dakika: En Düşük Emekli Maaşının 7 Bin 500 Liraya Çıkarılmasını Içeren Teklif Tbmm’de Kabul Edildi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

En düşük emekli ücretinin 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasını öngören öneri Türkiye Büyük Millet Meclisinde görüşüldü. Öneri Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda kabul edilerek kanunlaşırken, tertip etmeyle beraber bayram ikramiyelerinde de çoğalışa gidildi.

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda yapılan farklılıkla, kazanç ve aylık ödemesi yapılanlara, bayramın içinde bulunduğu ayda kazanç ve aylık alma koşuluyla, Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda ödenen 1100’er lira 2000 liraya çıkarıldı.

Yaşlılık/malullük/vefat aylığı alan emeklilere ve hak sahiplerine dosya bazında 5 bin 500 lira olarak öngörülen aylık minimum ödeme meblağı 7 bin 500 liraya yükseltildi. Güvenlik korucuları ve ölümleri halinde hak sahiplerine bağlanan emekli aylığı, en düşük 7 bin 500 lira oldu.

Kanunla beraber müesseselerin gereksinimleri istikametinde geçici emekçi çalıştırma süresi artırılıyor. Buna göre geçici iş pozisyonlarında çalışanların çalışma müddetleri aynı vize yarıyılı içinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu müddetin tanımlanmasında yönet, müessese ve kuruluşun bağlı veya alakalı olduğu bakanlık yetkili olacak.

Yönet, müessese ve kuruluşlar tarafından çalıştırılan geçici emekçiler, çalıştırıldıkları iş yerlerinde geçirdiği hizmet süresi temel alınarak bu işyerlerinde boş olan kesintisiz emekçi kadrolarına geçirilecek. Kamu müessese ve kuruluşlarında istihdam edilen uzman doktor ve doktor kadro veya pozisyonlarında bulunan personel arasında fiyat balansının sağlanmasına müteveccih olarak ilave ödeme yapılacak.

Muharip gazilerin aylıkları arasındaki değişiklikler giderilecek ve minimum fiyatın net meblağında aylık ödenecek. Buna göre, Ulusal Mücadele’ye iştirak eden ve bu nedenle kendilerine İstiklal Madalyası verilen Türk yurttaşlarının yanı gizeme 1950’de Kore’de fiilen savaşa katılmış ve 1974’te Barış Harekatı’nda Kıbrıs’ta fiilen görev almış olan Türk yurttaşlarına, hayatta bulundukları sürece, vatani hizmet nizamından 30 günlük net minimum fiyat meblağında aylık bağlanacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Son Dakika: En Düşük Emekli Maaşının 7 Bin 500 Liraya Çıkarılmasını Içeren Teklif Tbmm’de Kabul Edildi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz