Son Dakika: Mısır’a 11 Yıl Sonra Ilk Ziyaret! Ortak Basın Toplantısına Bakan Çavuşoğlu’nun Sözleri Damga Vurdu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Senelerdir tansiyonun yüksek izlediği Türkiye- Mısır ilişkilerinde sıradanlaşma adımları atılıyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır Dışişleri Bakanı Shoukry’nin davetine icabetle bugün Mısır’a gitti. Çavuşoğlu, 11 sene aradan sonra Türkiye’den Mısır’ı ziyaret eden ilk dışişleri bakanı oldu.

İki bakan buluşmanın ardından kameralar karşısına geçerek basın açıklaması yaptı. İki ülke arasındaki ilişkileri işaret eden Çavuşoğlu, “Mısır’ı ziyaret etmekten büyük memnuniyet dinliyorum. En kısa zaman içerisinde kardeşim Şükri’yi de Türkiye’de bir kere daha konuk etmekten büyük memnuniyet dinleyeceğim. Türkiye’de alana gelen zelzeleden sonra bize verdikleri destek için Mısır hükümetine ve kardeş Mısır ulusuna teşekkür etmek istiyorum. Güç zamanlarda gösterilen dayanışmayı unutmayacağız. Türkiye’ye Mısır’dan ciddi miktarda insani yardım geldi.” dedi.

Çavuşoğlu şöyle devam etti: “İlişkilerimizi nasıl banalleştirebileceğimizi konuşuyorduk. Şimdi somut adımlar atıyor olmaktan en çok heralde ikimiz memnunuz. Mısır ile ikili ilişkilerimizi geliştirirken, yalnızca her iki ülkenin bereketine ne yapılabilir diye konuşmuyoruz. Bölgemizin huzura gereksinimi var. İlişkilerimizde bir kopukluk oldu. Sanırım alacağımız dersler de var. Bundan sonraki süreçte görüş ayrılıklarımız da olacaktır. Ne olursa olsun, bu bağlarımızı bir daha koparmamak için de her iki taraf olarak da üzerimize düşeni yapacağız. Alacağımız dersler var. Bu bağlarımızı bir daha koparmamak ismine üzerimize düşeni yapacağız. İki ülke arasındaki mekanizmalar geliştirilecek. Diplomatik ilişkiler had safhaya çıkacak.

İkili ticaret hacmimizin kesintisiz çoğalmasından da memnuniyet dinliyoruz. Biz işletmelerimizi daha fazla yatırım için teşvik edeceğiz. Her iki ülke için de kazan-kazan kavrayışı bizim teşvik etmemiz gereken bir mevzu. Mısır’ın en fazla ihracat yaptığı ülke Türkiye’dir. Bundan da şeref dinliyoruz. En fazla Mısır’dan LNG alan ülke de Türkiye. Tarihi bağlarımız var. İnsanlarımızın arasında diyaloğu daha da geliştirmek gerekli. Bunun en iyi usulü de turizmi teşvik etmek. Beşeri alanda da işbirliğimizi allahın izniyle geliştireceğiz. Neticede çok potansiyel var ancak takribî 9 senelik de bir boşluk var. Bu sarihi kapatmak için da daha yoğun çalışmamız gerekiyor. Bugün çok dürüst görüşmeler hakikatleştirdik. Bunun için de sayın kardeşim Samih Şukri’ye teşekkür ediyorum. Önümüzdeki süreçte büyükelçiler mevzusunda hangi adımları ihtimalimiz de oldu.”

Görüşmenin ardından ortak basın buluşmasında konuşan Şukri ise “Çok fazla mevzuyu ele almış olduk. Biçimi anlamda değil ama destekleyici bir bakış açısını ortaya koymuş olduk. Nitekim ortak bir bakış açısı var. Bizim ilişkilerimizin büyükelçilik seviyesine çıkarılması güzergahında çalışmalarımız mevzubahisi. Bağlantımızın sürmesini diliyoruz, iş birliğine sarihiz.” ifadelerini kullandı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Son Dakika: Mısır’a 11 Yıl Sonra Ilk Ziyaret! Ortak Basın Toplantısına Bakan Çavuşoğlu’nun Sözleri Damga Vurdu

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz