Sudan’daki Nihai Anlaşmanın Imzalanması Ertelendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sudan’daki politik süreç lafçısı Halid Ömer Yusuf, bugün yapılması kararlaştırılan son uyuşma imza merasiminin, “taraflar arasında bazı ehemmiyetli mevzularda fikir birliği sağlanamaması” sebebiyle ertelendiğini açıkladı.

Yusuf, yayımladığı yazılı açıklamada, ülkedeki politik krizi sonlandıracağı düşünülen son uyuşmanın imza atılacağı yeni tarihi tanımlamak için çerçeve uyuşmayı imza atan askeri ve politik tarafların bugün Cumhurbaşkanlığı Sarayında bir araya geleceklerini bildirdi.

Bazı ehemmiyetli mevzularda fikir birliği sağlanamaması sebebiyle son uyuşmanın 1 Nisan’da imza atılamayacağını ifade eden Yusuf, şunları kaydoldu:

“1 Nisan Cumartesi günü saat 13.00’te Cumhurbaşkanlığı Sarayında, çerçeve uyuşmayı imza atan sivil ve askeri eforlar, Birleşmiş Milletler BM, Afrika Birliği AfB ve Doğu Afrika’daki Hükümetlerarası Kalkınma Otoritesinden IGAD oluşan üçlü mekanizmanın da katılımıyla son uyuşmanın imza atılması için yeni bir tarih tanımlamak üzere bir araya gelecek.”

Yusuf, tüm tarafların, demokrasiye geçiş yolunu yine kalemtıraş, sivil bir hükümetin kurulması için temel teşkil eden son uyuşmanın önündeki manilerin aşılması için görüşme ve çalışmalarının devam edeceğini belirtti.

17 aydır süren politik krize çözüm çabaları

Politik süreç, ordu komutanı Abdulfettah el-Burhan’ın fantastik hal duyurusuyla sivil idareye el koyduğu 25 Ekim 2021’deki askeri darbeden bu yana süren idare krizini çözmeyi amaçlıyor.

5 Aralık 2022’de politik krizin sona erdirilmesi emeliyle askerle “çerçeve uyuşma”yı imza atan sivil eforlar, 8 Ocak’ta mevcut politik sürecin yeni geçiş yarıyılına zemin hazırlayacak ve tarafları son uyuşmaya götürecek son safhasını başlatmıştı.

“Çerçeve uyuşma”nın öne çıkan kararları arasında iki sene sürecek yeni geçiş yarıyılının başlaması, tamamen sivil hükümetin kurulması ve ordunun iktidardan uzaklaştırılması yer alıyor.

Sudan’daki politik süreç lafçısı Yusuf, 19 Mart’ta, ülkedeki politik krizi sonlandıracak son uyuşmanın 1 Nisan’da, geçiş yarıyılı tüzüğü uyuşmasının 6 Nisan’da imza atılacağını ve yeni hükümetin 11 Nisan’da kurulacağını duyurmuştu.

21 Ağustos 2019’dan bu yana devlet başkanlığı yetkilerini fiilen üzerinde toplayan ve askerin liderlik ettiği Dominantlık Konseyi ile sivil gruplar, bölgesel ve beynelmilel teşebbüslere karşın uzlaşamadı.

Aralık 2018 devrimi ile 30 senelik rejimin yıkıldığı ancak ordunun müdahaleleri neticeyi politik karar ve sivil idareye kavuşamayan Sudanlılar, son uyuşma ile “demokrasi, serbestlik, barış ve adalet” temennilerinin karşılanmasını umuyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Sudan’daki Nihai Anlaşmanın Imzalanması Ertelendi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz