Tarımda Ihtiyaç Duyulan Öncelikli Konulara Ilişkin Ar-Ge Projeleri Desteklenecek

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tarım ve Orman Bakanlığının ve tarım sektörünün gereksinim dinlediği öncelikli mevzularda bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi ve bunların çiftçilerle tarımsal sanayicilere aktarılmasına müteveccih, uygun görülen AR-GE projelerine destek sağlanacak.

Bakanlığın Araştırma ve Geliştirme AR-GE Destek Programına Ait Beyannameyi, 1 Ocak 2022’den geçerli olmak üzere Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle Bakanlığın ve tarım sektörünün gereksinim dinlediği öncelikli mevzularda bilgi ve teknolojilerin geliştirilmesi, bunların çiftçilerle tarımsal sanayicilere aktarılmasına müteveccih, uygun görülen AR-GE projelerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

Buna göre, AR-GE Destek Programı’nın yürütülmesine ait her türlü kararı almakla yetkili en üst merci olan Değerlendirme Heyeti, bakan destekçisinin başkanlığında 20 aboneden oluşacak.

Heyet, evvelki senelerde imza atılmış olan AR-GE projeleri kontratlarından doğan mali mükelleflikleri de dikkate alarak yürütücü müessese cinslerine göre Bakanlık tarafından proje başına ödenebilecek yardımın üst limitlerini ve verilebilecek destek oranlarını belirleyecek.

Evvelki senelerde destekleme kararı alınan ve devam eden projelerle alakalı lüzumlu kararları alabilecek olan Heyet, projelerin durdurulması, yardımın iptali, bütçe çoğalışı, proje ortağı müessese farklılığı, üniversiteler için yürütücü müessese farklılığı ve öteki hususlarda karar verebilecek.

Destek programına müracaat etebilecek kuruluşlar

Destek programına, üniversiteler, TÜBİTAK AR-GE üniteleri, sivil toplum, iş ve çiftçi kuruluşlarıyla özel sektör kuruluşları müracaat etebilecek.

Kurulca tanımlan öncelikli mevzular, Tarımsal Araştırmalar ve Siyasetler Genel Müdürlüğü TAGEM internet sayfasından bülten edilecek ve çağrıya çıkılacak.

Proje müracaatlarında, yürütücü müessese cinslerine göre tanımlanan destek üst limitleri ve oranları aşılamayacak.

???????Beyannamede, desteklenecek tüketme kalemlerine de yer verildi.

Öte yandan 3 Ağustos 2021’de yayımlanan “Araştırma ve Geliştirme Destek Programına Ait Tebliğ” de yürürlükten kaldırıldı.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tarımda Ihtiyaç Duyulan Öncelikli Konulara Ilişkin Ar-Ge Projeleri Desteklenecek

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz