Tel Takmadan Çarpık Dişlerimi Düzeltebilir Miyim?

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Eğri diş meselesini rehabilitasyonu emelli olarak çok rakamda değişik ortodontik rehabilitasyon yönteminden faydalanılabilir. Bu yöntemler arasında diş teli kullanımı yaygın bir biçimde kullanılan oldukça tesirli bir rehabilitasyon biçimidir. Ancak tel kullanımının oluşturabildiği dezavantajlar gibi muhtelif sebeplerden dolayı diş teli kullanmaktan sakınıyor olabilirsiniz. Peki bu gidişatta hangi rehabilitasyon yöntemi seçim edilebilir? Gelin bu mevzuyu araştıralım.

Eğri dişlerin düzenlenmesi için diş teli dışında saydam diş plağı kullanılabilir. Diş teli rehabilitasyonuna seçenek olarak kullanılabilen saydam plak rehabilitasyonundan bahsetmeye başlamadan evvel, tel rehabilitasyonunun dişleri nasıl düzenlediğini araştıralım. Bu ortodontik rehabilitasyon yönteminde dişleri düzenlemek için kullanılan teller, dişlere braketler aracılığıyla takılır. Daha sonra telin dişlere uyguladığı baskı ile dişler kastedildiği gibi hizalanmaya başlar. Zaman içerisinde, telin uyguladığı bu tazyikin tesiriyle dişler tasarlandığı halini alır. Böylece hasta dişlerindeki eğri görüntüden kurtulur ve düzenlenen dişleri sayesinde daha hoş bir gülüşe kavuşur. Ayrıca galibiyetli bir diş teli rehabilitasyonu dişlerin estetik görünümünü düzenleyebileceği sıhhatini de pozitif biçimde etkileyebilmektedir.

Her ne kadar eğri dişlerin düzenlenmesinde tesirli bir yöntem olsa da diş teli kullanımı muhtelif dezavantajlara sahip olabilmektedir. Misalin diş teli kullanımına bağlı olarak ağızda yara yaradılışı görülebilir. Bunun yanı gizeme diş teli yemek yerken rahatsızlık oluşturabilir. Ayrıca diş teli kullanımı sebebiyle diş fırçalamak ve diş ipi kullanmak gibi ağız sıhhati için ehemmiyetli etkinlikler güçleşebilir. Bunlara ek olarak, tel kullanımı iestetik olmayan bir görüntüye neden olabilmektedir. Tüm bu nedenler ve tel rehabilitasyonunun öteki bazı dezavantajları sebebiyle diş teli kullanmak istemeyebilirsiniz. Bu gidişatta eğri diş meselelerinin çözümü için diş düzenleme plakları saydam plaklar kullanımı başka bir rehabilitasyon seçeneğidir.

Diş teli kullanımı eğri veya ayrık dişlerin hizalanmasında faydalanılan bir rehabilitasyon yöntemidir. Bunun yanı gizeme dişlerde pek çok değişik mesele olabilir ve bu meseleler için bir hayli değişik rehabilitasyon yöntemi mevcuttur. Hastanın dişlerindeki meseleye bağlı olarak diş teline seçenek olan bir yöntem seçim edilebilir. Şayet diş teli kullanmadan eğri diş rehabilitasyonu yaptırmak istiyorsanız diş teli yerine saydam plak kullanımı oldukça iyi bir alternatif olacaktır. Saydam plak rehabilitasyonu ile eğri veya ayrık dişler hizalanabilir. Ayrıca saydam diş plağı kullanımı, diş telinin yol açtığı ağızda yara yaradılışı gibi meselelere neden olmaz. Bu doğrultudan saydam diş plak rehabilitasyonu, eğri diş meseleyi için diş teli kullanımına iyi bir seçenektir. Detaylı bilgi için Saydam Plaklarla Telsiz Diş Düzenleme Olası Mü? başlıklı blog yazısını inceleyebilirsiniz.

Dış görünüş ve genel sağlık açısından dişlerin düzgün ve iyi hizalı olmasının oldukça ehemmiyetli olduğunu söyleyebiliriz. Diş teli kullanmadan eğri diş sualin çözümü için saydam plak rehabilitasyonunu seçim edebilirsiniz. Bu ortodontik rehabilitasyon yöntemi ile daha düzgün dişlere ve daha hoş bir gülüşe kavuşabilirsiniz.

Eğri diş rehabilitasyonunda diş teli kullanımına bir seçenek olan saydam diş plakları bu alanda oldukça tesirli bir çözüm sunmaktadır. Bu emele müteveccih olarak saydam plaklar diş tellerine eş bir biçimde çalışır. Galibiyetli bir rehabilitasyon sürecinin neticesinde bu plakların dişlere uyguladığı baskı ile zaman içerisinde dişler istenen biçimde hizalanabilir. Diş teli taktırmadan daha düzgün dişlere sahip olmak istiyorsanız, değişik seviyelerdeki diş eğrilikleri için kullanılabilen saydam diş plak rehabilitasyonu hakkında bir ortodonti uzmanı ile konuşabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tel Takmadan Çarpık Dişlerimi Düzeltebilir Miyim?

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz