Tunus’ta “Siyasi Tutuklulara” Destek Amacıyla Gösteri Düzenlendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tunus’ta muhalefetin çatı yaradılışı Milli Kurtuluş Cephesi, 11 Şubat’tan itibaren politikler, medya üyeleri ve iş adamlarını hedef alan nezaret dalgalarını protesto ve tutuklulara destek için şov yaptı.

Milli Kurtuluş Cephesi’nin çağrısıyla tertip edilen şov, başşehir Tunus’un merkezinde yer alan Habib Burgiba Caddesi’nde gerçekleştirildi.

Tutukluların resimlerini taşıyan göstericiler, “Fobi yok, terör yok, cadde ulusundur”, “Polis devleti geldi, özgürlük bitti”, “Kahrolsun darbe” biçiminde sloganlar attı.

Cephenin önde gelen azalarından Semira eş-Şevaşi, şovda yaptığı konuşmada, “Başından beri, hapsetmelere karşı çıkan ve bu hapsetmelerin adli değil de politik olduğuna inanan özgür seslere selam olsun. Milli Kurtuluş Cephesi’nin önde gelen dört abonesi hala mapusta ve sesleri susturulmaya devam ediyor. Yaşananların darbe olduğunun en somut misali bu politik hapsetmelerdir. Tutukluluk nedenlerinin hala belirtilmediği bu insanlarımızın bir an evvel özgür kalmasını arz ediyoruz.” dedi.

Şovda konuşan bir öbür ad Nahda Hareketi idareyicilerinden Riyad eş-Şuaybi ise “Tutuklulara destek için çıktığımız bu yolda fobisizce kararlı bir biçimde yürümeye devam edeceğimize söz veriyoruz.” diye konuştu.

Tunus’taki “politik hapsetmeler”

Tunus’ta 11 Şubat haysiyetiyle politikler, gazeteciler, aktivistler, dominantlar ve iş insanlarını içeren nezaret dalgası başlatıldı.

Gözaltılar “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” yargılamasıyla Nahda Hareketi’nin daha önceki idareyicilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Özgürlükler için Demokratik Blok Partisi idareyicilerinden Hiyam et-Turki ve iş insanı Kemal Latif ile başladı. Mevzubahisi üç şahıs, sorgularının ardına hapsedildi.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve daha önceki Milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Rejisörü Nureddin Butar’ın nezaretine alındıktan bir vakit sonra tutuklu suçlanacaklarını duyurdu.

Nahda lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta nezaretine alınan daha önceki Büro Müdürü Fethi Kemmun’un da 24 Şubat’ta “kara para aklama” yargılamasıyla tutuklu suçlanmasına karar verildi.

Tutuklananlar arasına şubat sonunda Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabi, Milli Kurtuluş Cephesi azalarından Tüzük Profesörü Cevher bin Mübarek, politik aktivist Şeyma İssa ve daha önceki Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de katıldı.

Son olarak Nahda Hareketi idareyicilerinden El-Habib el-Luz, “Tunuslu gençlerin çatışma bölgelerine sevk edildiği” iddiasıyla 3 Mart’ta nezaretine alınmasının ardına hapsedildi.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı politiklerin, “devletin güvenliğine karşı komplo kurma” ve “ekonomik krizi körüklemeye müteveccih adımlar”dan dolayı nezaretine alındığını söylemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tunus’ta “Siyasi Tutuklulara” Destek Amacıyla Gösteri Düzenlendi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz