Tunus’ta, Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması Talebiyle Gösteri Düzenlendi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tunus’ta, 11 Şubat’tan bu yana tertip edilen işlemler kapsamında hapsedilenlerin özgür vazgeçilmesi için şov yapıldı.

Demokratik Akım Partisi, Demokratik Çalışma ve Serbestlikler Bloğu, Kutup Partisi ve Emekçi Partisi tarafından oluşturulan İlerici Demokrat Eforlar Koordinasyonu ile Cumhuriyetçi Parti’nin başşehir Tunus’taki Adalet Bakanlığı önünde tertip ettiği şova onlarca şahıs katıldı.

“Politik tutuklulara serbestlik”, “Hürlüklerden taviz yok” ve “Kahrolsun darbe” sloganları atan kalabalık, politik tutukluların resimlerini taşıdı.

Emekçi Partisi Genel Sekreteri Hamme Hammami şov sırasında medyaya yaptığı açıklamada, “politiklerin, sırf iktidarın başındaki bireyin Cumhurbaşkanı Kays Said görüşüne muhalefet ettikleri için hapsedilmesine karşı olduklarını” söyledi.

Hammami, “Bugün darbeci idare, teftiş uzuvlarını, ulusu temsil eden müesseseleri, muhalefeti, partileri ve hukukçuları saf dışı vazgeçmiş ve böylece ülkedeki demokratik tam kazanımları tehdit eder hale gelmiştir.” dedi.

Milli Kurtuluş Cephesi yetkililerinden Semira eş-Şevvaşi ise politik tutukluların özgür vazgeçilmesi arzıyla ve onlara destek olmak için şov tertip ettiklerini kaydetti.

Şevvaşi, “Protestolarımızı barışçıl yollarla sürdürüyor; demokrasiden uzaklaşmayı, duruşmaların politiklerin tasfiyesi için kullanılmasını, partilerin ülkenin politik haritasından dışlanmasını ve otoriter rejime karşı çıkıyoruz.” ifadesini kullandı.

Tunus’ta muhalefetin çatı yaradılışı Milli Kurtuluş Cephesi de 27 Mart’ta, hapsedilenlerle dayanışma için müddetsiz oturma eylemine başladıklarını duyurmuştu.

Tunus’taki “politik nezaret ve hapsetmeler”

Tunus’ta 11 Şubat’tan bu yana politikler, gazeteciler, aktivistler, dominantlar ve iş insanlarını içeren nezaret işlemleri düzenleniyor.

Nezaret dalgası, “devlet güvenliğine karşı komplo kurmak” yargılamasıyla Nahda Hareketi’nin daha önceki idareyicilerinden Abdulhamid el-Celasi, İş ve Serbestlikler için Demokratik Blok Partisi idareyicilerinden Hiyam et-Turki ve iş insanı Kemal Latif ile başladı. Mevzubahisi üç şahıs, sorgularının ardından tutuklandı.

Nahda Hareketi, 14 Şubat’ta Nahda Genel Başkan Yardımcısı ve daha önceki milletvekili Nureddin el-Bahiri ile Mozaik FM Genel Yayın Rejisörü Nureddin Butar’ın nezaretine alındığını duyurdu. Nezaret müddetlerinin bitirilmesinin ardından Bahiri ve Butar’ın tutuklu suçlanmalarına karar verildi.

Nahda Hareketi lideri Raşid el-Gannuşi’nin 16 Şubat’ta nezaretine alınan daha önceki Büro Müdürü Fethi Kemmun’un da 24 Şubat’ta “kara para aklama” yargılamasıyla tutuklu suçlanmasına karar verildiği bildirildi.

Tutuklananlar arasına şubat sonunda Cumhuriyet Partisi Genel Sekreteri İsam eş-Şabi, Milli Kurtuluş Cephesi abonelerinden Tüzük Profesörü Cevher bin Mübarek, politik aktivist Şeyma İssa ve daha önceki Demokratik Akım Partisi Genel Sekreteri Gazi eş-Şevaşi de katıldı.

Son olarak Nahda Hareketi idareyicilerinden El-Habib el-Luz’un “Tunuslu gençlerin çatışma bölgelerine sevk edildiği” iddiasıyla 3 Mart’ta nezaretine alınmasının ardından hapsedildiği duyuruldu.

Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, ülkede bazı politiklere müteveccih nezaretlerin “devletin güvenliğine karşı komplo kurma” ve ekonomik krizi körüklemeye müteveccih adımlardan dolayı reelleştirildiğini söylemişti.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Tunus’ta, Siyasi Tutukluların Serbest Bırakılması Talebiyle Gösteri Düzenlendi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz