Türkiye Emekliler Derneği, Bayram Ikramiyesinde Artış Istedi

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Türkiye Emekliler Derneği TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında verilen 1100 liralık ikramiyelerin, en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liraya yükseltilmesini istedi.

Ergün, Anadolu Ajansı muhabirine, TÜED olarak emeklilere bayram ikramiyesi verilmesi için uzunca bir zaman çaba yürüttüklerini, bu gayretlerinin 2018 senesinde emeklilere 1000’er lira ikramiye verilmesiyle galibiyete eriştiğini söyledi.

Bayram ikramiyelerinin 2021 senesinde yüzde 10 artırılarak 1100 liraya yükseltildiğini hatırlatan Ergün, şöyle konuştu:

“Derneğimizin Araştırma Merkezinin yaptığı çalışmaya göre, 2018 senesinde 2 bin 20 lira olan minimum fiyatın yarısına gelen bayram ikramiyesi günümüzde 8 bin 506 lira olan minimum fiyatın yüzde 12,93’üne denk geliyor. Görüleceği gibi minimum fiyat üzerinden mukayese etme yaparsak, 2018’deki oranı dikkate aldığımızda 8 bin 506 liranın yarısı bayram ikramiyesi olarak tanımlansaydı bugünkü meblağ 4 bin 253 lira olacaktı.”

“Milyonlarca emekli hükümetten müjde bekliyor”

Emekli ikramiyelerinin son senelerdeki yüksek enflasyon karşısında ciddi oranda eridiğini vurgulayan Ergün, şunları kaydoldu:

“Tüm emekli aylıkları seneler içerisinde enflasyon oranında arkasıydı. En düşük emekli aylıkları da buna bağlı olarak bir biçimde tertip edildi. Bu çoğalışlara karşın, bayram ikramiyeleri 2021’deki yüzde 10’luk çoğalış dışında yerinde saydı. 2018’de 1000 lirayla takribî üç çeyrek altın alınırken, bugün 1100 liraya bir gram altın bile alınamıyor. Sosyal devlet açısından bakılarak en düşük emekli aylığı olan 5 bin 500 liranın tam emeklilere bayram ikramiyesi olarak verilmesini istiyoruz.”

TÜED Genel Başkanı Kazım Ergün, bayram ikramiyesinin 5 bin 500 liraya yükseltilmesinin en düşük aylık alan milyonlarca emekliye rahat bir soluk aldıracağını ifade ederek, “En düşük emekli aylığı ölçüsünün, uygulanan minimum fiyatın takribî yarısına denk geldiği dikkate alındığında bu adımın atılması sosyal devletin bir gereğidir. Milyonlarca emekli hükümetten bu güzergahta bir müjde bekliyor.” dedi.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Emekliler Derneği, Bayram Ikramiyesinde Artış Istedi

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz