Türkiye Seçime Gidiyor! Aday Listesi Resmi Gazete’de Yayımlandı, Propaganda Süreci Bugün Başlıyor

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Cumhurbaşkanı tercihi için süreç işlemeye devam ediyor. Adı netleşen 4 aday için itiraz süresi sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu itirazları değerlendirmek için bir kere daha toplandı. Cumhurbaşkanı geçici aday listesine yapılan itirazlar Yüksek Tercih Heyeti tarafından karara bağlandı.

Yüksek Tercih Heyeti Başkanı Ahmet Yener; Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu, Muharrem İnce ve Sinan Oğan’ın kesin aday listesinde bulunduğunu açıkladı. Kesin aday listesi Resmi Gazete’de de yayımlandı.

Yüksek Seçim Kurulu’nın Cumhurbaşkanı adaylarının bağış almasına ait kararı da Resmi Gazete’de yer aldı. Karara göre, adaylar bağış toplamak emeliyle döviz hesabı açtırabilecek.

Öte yandan 14 Mayıs tercihlerine ait propaganda yarıyılı bugün başlıyor. Süreç 13 Mayıs’ta sona erecek.

Bu süreçte, ilçe tercih heyetlerinin tanımlayacağı alanlar dışında toplu propaganda yapılamayacak.Yollar, mabetler, kamu binaları ve kuruluşları da propaganda yapılamayacak alanlar içinde olacak.Fakülteler, talebe yurtları ve yerleşkeler ile yurt dışı ve gümrük kapılarında propaganda gerçekleştirilemeyecek.Açık yerlerde, güneşin batmasını müteakip ikinci saatin sonundan, güneşin doğmasına kadar toplu olarak laflı propaganda gerçekleştirilemeyecek.Cumhurbaşkanı Adayları duyuru ve reklam yoluyla ya da internet sitesi açarak propaganda yapabilecek.Türkçenin yanı gizeme değişik dil ve lehçeler de kullanılabilecek.Propaganda için dağıtılacak malzemelerin üzerinde Türk sancağı ve dini ibareler bulunamayacak.Hiçbir suretle hediye ve eşantiyon dağıtımı gerçekleştirilemeyecek.Vatandaşların elektronik adreslerine, telefonlarına görüntülü veya sesli, yazılı ileti yollamak suretiyle propaganda yapılamayacak.

4-13 Mayıs tarihleri arasındaki propaganda özgürlüğü yarıyılında bazı tercih yasakları devreye girecek.Buna göre, 10 günlük süreçte, kamuoyu araştırmaları, anketler ve varsayımlar paylaşılamayacak.Bakanlar ve milletvekilleri tercih propagandası ile alakalı gezileri makam arabaları ve resmi hizmete tahsis edilen taşıtlarla yapamayacak.Bakanlar ve milletvekilleri ile aday olması halinde görevde bulunan Cumhurbaşkanı ile öteki adayların tercih propagandası gezilerine hiçbir memur katılamayacak.Bu yarıyılda açılış ve temel atma gibi merasimlerin tertip edilmesi yasak olacak.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Seçime Gidiyor! Aday Listesi Resmi Gazete’de Yayımlandı, Propaganda Süreci Bugün Başlıyor

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz