Türkiye Ve Suriye İçin Brüksel’de Düzenlenecek Donörler Konferansı’nda Toplanacak Fonların Denetimi Ab’nin Mali Tüzüğüne Göre Yapılacak

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

MELİS YILDIRIM

Avrupa Komiteyi ve Avrupa Birliği AB Yarıyıl Başkanlığı’nı yürüten İsveç, Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin ardından Türkiye ve Suriye uluslarına destek olmak için yarın Brüksel’de Beynelmilel Donörler Konferansı tertip edecek. Konferansta bir araya gelecek fonunun teftişi AB’nin mali anayasasına göre yapılacak.

Avrupa Komiteyi ve AB Yarıyıl Başkanlığı’nı yürüten İsveç’in büyük bir imhaya ve 50 binden fazla insanın yaşamını kaybetmesine yol açan zelzelelerin ardından Türkiye ve Suriye’ye destek sağlamak emeliyle tertip ettiği Beynelmilel Donörler Konferansı yarın Brüksel’de yapılacak. Konferans, AB abonesi ülkeler, aday ülkeler, komşu ülkeler, Rusya hariç G-20 ülkeleri, Körfez İş Birliği ülkeleri, Birleşmiş Milletler, beynelmilel örgütler ve Avrupa finans kuruluşlarının katılımına sarih olacak.

Konferansa ait ANKA Haber Ajansı’na bilgi veren bir AB yetkilisi, konferansta bir araya gelecek fonun teftişinin AB mali anayasasına göre yapılacağını belirtti. Bazı AB’li diplomatlar da bir araya gelecek fonun nasıl kullanılacağı mevzusunda görüşmelerin son ana kadar devam ettiğini, transparanlığın koşul olduğunu belirtti. Bir diplomat, ANKA’ya, “Bir Araya Gelecek fonun nasıl tüketileceğinin tamamen Ankara’nın inisiyatifine vazgeçilmesi mevzubahisi değil” derken Meclis’ten kanunu geçirilen Afet Yine İmar Fonu’nun nasıl işleyeceğine müteveccih ayrıntıların emin olmadığını belirtti.

Batılı bir diplomat, konferansta 20 milyar dolar bir araya gelebileceğini kaydoldu. Batılı kaynaklar, özellikle Rusya-Ukrayna savaşı sebebiyle AB abonesi ülkelerin bütçelerinde ve ambarlarındaki stoklarında kasvet olduğunu söyledi.

AB liderliğinde bir araya gelecek desteğin yanı gizeme Dünya Bankası liderliğinde Türkiye’ye kredi de sağlanacak.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN, KONFERANS’A BİR VİDEO İLETİ GÖNDERECEK

Brüksel’deki Charlemagne binasında yapılacak konferans, Avrupa Komiteyi Başkanı Tümörsüle von der Leyen ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video konferans usulüyle katılacağı konferansın “Zelzelenin Tesiri ve Derlenme Vizyonu” seansında, Avrupa Komiteyi kriz idaresinden mesul abonesi Janez Lenarcic, BM Kalkınma Programı UNDP Başkanı ve BM Sürdürülebilir Kalkınma Grubu Başkan Yardımcısı Achim Steiner konuşacak. Bu seansta, BM’nin geçici Suriye mukim koordinatörü ve İnsani Yardım Koordinatörü El-Mostafa Benlamlih, Suriye’deki ön zarar tespitine ait bir sunum yapacak. Ayrıca Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı, UNDP ve Dünya Bankası’nın Türkiye’de ön zarar tespiti ve derlenme vizyonu ile ilgili ortak bir sunum da yapılacak.

İsveç Beynelmilel Kalkınma İşbirliği ve Dış Ticaret Bakanı Johan Forssell’in açılış konuşmasını yapacağı, vaatlerin bildirileceği seans, Avrupa Komiteyi Komşuluk ve Genişlemeden Mesul Komiseri Oliver Varhelyi eş başkanlığında yürütülecek. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun konuşacağı bu kısımda kurullar vaatleri bildirecek.

Kararların ele alınacağı kapanış seansı, Kristersson ve Leyen’in konuşmaları ile sona erecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
Türkiye Ve Suriye İçin Brüksel’de Düzenlenecek Donörler Konferansı’nda Toplanacak Fonların Denetimi Ab’nin Mali Tüzüğüne Göre Yapılacak

Bültenimize Tamamen Ücretsiz Abone Olabilirsiniz

Yeniliklerden haberdar olma fırsatını kaçırmayın ve ücretsiz e-posta aboneliğinizi hemen başlatın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Biz